Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego
Kwiecień to szczególny czas, jeśli chodzi o wydarzenia, które odcisnęły swoje pięto w historii naszej Ojczyzny. Lokalnie zapewne przychodzi na myśl bohaterska bitwa o Książ w 1848 roku, którą upamiętnimy w niedzielę, 27 kwietnia (więcej szczegółów tutaj: https://ksiaz-wlkp.pl/wspolnie-upamietniajmy-bohaterow-bitwy-o-ksiaz-zaproszenie.html). Tymczasem znacznie później i w innym miejscu, ale z równie waleczną postawą, narodowość żydowska stawiła opór niemieckiemu okupantowi w czasie II wojny światowej. Już jutro, 19 kwietnia przypada 82. rocznica tego wydarzenia - Powstania w Getcie Warszawskim.
Jego powodem był masowy mord Żydów po ich deportacji do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Zginęło wówczas blisko 300 tysięcy osób, które wcześniej przez dwa lata były więzione w tragicznych warunkach, bez możliwości zaspokojenia potrzeb żywieniowych i higienicznych oraz prowadzenia „normalnego” życia. Po akcji ludobójstwa, w getcie pozostało około 60 tysięcy warszawskich Żydów, głównie młodych osób pracujących. W atmosferze strachu, terroru i ogólnego przeświadczenia o nadchodzącej śmierci podjęli się oni zbrojnego oporu przeciwko okupantowi niemieckiemu.
Chcąc uhonorować pamięć o tych, którzy przeciwstawili się zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego, zachęcamy Państwa, aby oddać hołd ofiarom powstania. Tradycyjnie w upamiętnienie tego wydarzenia włączyła się Biblioteka Publiczna w Książu Wlkp. Dziś, 18 kwietnia za każdą wypożyczoną książkę, czytelnicy otrzymają żonkile, będące symbolem powstania w getcie warszawskim. Przy okazji wspomnienia tego aktu zbrojnego warto sięgnąć również po literaturę do niego nawiązującą.
Fot. Centrum Kultury Książ Wlkp.