Jak liczna jest Gmina Książ Wlkp.? Ewidencyjne podsumowanie ludności w 2023 roku
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, po statystykach Urzędu Stanu Cywilnego przyszedł czas na noworoczne podsumowanie danych pochodzących z ksiąskiej ewidencji ludności. Rozpoczyna je ogólna liczba mieszkańców Gminy Książ Wlkp., która ostatniego dnia 2023 roku wynosiła 8200 osób. Z tej liczby 8151 to obywatele posiadający meldunek stały, a 49 - meldunek czasowy. Porównując te dane do roku poprzedniego (2022) odnotowano (kolejny już niestety) spadek ogólnej liczby ludności i to aż o 437 (!) osób. W minionym roku ubyło zarówno mieszkańców zameldowanych na pobyt stały (72 osoby), jak i osób zameldowanych na pobyt czasowy (o 365). Ten ostatni, spory spadek był z jednej strony systemowym błędem aktualizacyjnym, z drugiej - konsekwencją działań wojennych, jakie prowadzone były za naszą wschodnią granicą i powrotem do ojczyzny uchodźców pochodzących z Ukrainy. Znalazło to swoje odzwierciedlenie również w statystykach ksiąskiej ewidencji. Dla porównania, w 2023 roku obywatelom Ukrainy nadano zaledwie 10 nowych numerów PESEL, podczas gdy w 2022 roku liczba ta wynosiła 164.
W zakresie liczebności poszczególnych miejscowości, na koniec 2023 roku nasze miasteczko zamieszkiwały 2552 osoby, natomiast tereny wiejskie - 5648 obywateli. W dalszym ciągu najliczniejszą - poza Książem - miejscowością w naszej Gminie było Chwałkowo Kościelne z liczbą mieszkańców 714, a najmniej liczebną - Obreda, w której zameldowanych było zaledwie 11 osób.
W ubiegłym roku w Gminie Książ Wlkp. zarejestrowano 67 urodzeń, w tym 36 chłopców i 31 dziewczynek (o 1 urodzenie więcej niż w roku 2022). Do najczęściej nadawanych imion męskich należały Franciszek i Nikodem, natomiast wśród dziewczynek największą popularnością cieszyły się Marcelina i Zofia.
Jeśli chodzi o liczbę zgonów, to w ksiąskiej ewidencji ludności odnotowano łącznie 87 aktów zgonu, co stanowiło o 8 więcej niż w roku 2022.
Tymczasem dokonując porównawczej analizy struktury wiekowo - zawodowej, w 2023 roku:
- liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym (0-18) wynosiła 1853 osoby;
- liczba mieszkańców w wieku produkcyjnym (19-65) to 5243 osoby;
- liczba mieszkańców w wieku poprodukcyjnym (66<) stanowiła 1104 osób.
Choć zestawienie ta wypada analogicznie do roku ubiegłego, to w połączeniu z ujemnym wzrostem naturalnym, potwierdza dostrzegalną zresztą w całym kraju smutną konkluzję o starzeniu się polskiego społeczeństwa.
Tymczasem więcej danych na temat liczby ludności, w tym zwłaszcza osób zamieszkujących poszczególne miejscowości, mogą Państwo otrzymać od Pani Jagody Szaroszyk, Podinspektor do spraw ewidencji ludności, dowodów osobistych i działalności gospodarczej pod numerem telefonu 61 28 22001 wewnętrzny 34. Każdorazowo też liczbowe podsumowanie statystyczne stanowi jeden z rozdziałów Raportu o stanie Gminy - dokumentu, który co roku opracowany jest pod koniec pierwszego półrocza.