Aktualności

06.08.2019

Gmina Książ Wlkp. przyjazna pszczołom

Dostrzegając znaczenie i rolę, jaką w środowisku odgrywają owady pożyteczne, Gmina Książ Wlkp. po raz kolejny wzięła udział w inicjatywie „Gmina Przyjazna Pszczołom”. Zakończenie akcji oraz jej wyniki, dostępne będą już niebawem, pod koniec wakacji. Tymczasem, aby pomóc pszczołom można działać już dziś, zwłaszcza że w najbliższy czwartek,8 sierpnia obchodzony będzie Wielki Dzień Pszczół. Z tej okazji w wielu miejscach na terenie Polski będzie można wziąć udział w grach i zabawach o tematyce pszczelarskiej.  Przydatne informacje i poradniki dotyczące ochrony pszczołowatych, przygotował również inicjator akcji „Gmina Przyjazna Pszczołom”, które można znaleźć m.in. na stronie: www.pomagamypszczolom.pl

Pszczoły wybierają tereny i miejsca bogate w kwiaty i rośliny kwitnące. Nie należy ich na siłę odganiać, przeciwnie - warto zachęcać, by pojawiały się w naszym najbliższym otoczeniu. Tak naprawdę pszczoły ludzi nie atakują. One się bronią, gdy czują się w jakiś sposób zagrożone. Wbrew pozorom nawet balkon może być przyjazny owadom zapylającym.

Przy planowaniu nasadzeń roślin na balkonie lub parapecie, aby zapewnić dostęp pszczołom  do pokarmu przez cały rok, należy pamiętać o kilku cennych radach:

  • wczesną wiosną można sadzić w skrzynkach cebulki krokusów, przebiśniegów lub cebulic (pszczoły za nimi przepadają),
  • do późnej jesieni pokarmu pszczołom dostarczać będą wrzosy, lawenda lub astry,
  • hodując zioła, można pozwolić niektórym gałązkom zakwitnąć – skorzystają z nich owady zapylające,
  • należy używać dobrej kompostowej ziemi, zamiast stosować nawozy sztuczne,
  • rośliny podlewać wieczorem, dzięki czemu pszczoły mogą rano zbierać suchy pyłek, a przez noc woda wolniej paruje,
  • bratki, pelargonie, surfinie, tulipany, hortensje, choć są piękne dostarczają pszczołom niewiele pokarmu dlatego warto dosadzać do nich przyjazne owadom tym rośliny.

Dzięki tym prostym wskazówkom, możemy przyczynić się do wytwarzania większej ilości pokarmu dla pszczół, dla których ich brak jest główną przyczyną wymierania. W Polsce występuje 470 gatunków pszczół z czego aż 222 gatunki zagrożone są wyginięciem z powodu braku pokarmu.

Posadźmy zatem odpowiednie kwiaty i w ten sposób pomóżmy pszczołom, a one na pewno  odwdzięczą nam się z nawiązką!

Dlatego nie tylko w ten Dzień, ale w zasadzie codziennie ważnym elementem naszego życia powinno być budowanie poczucia wdzięczności za to, z czego korzystamy niemalże każdego dnia (żywność, kosmetyki, ubrania), a co w dużej mierze jest produktem zapylania.