Aktualności

22.05.2019

Wszyscy dojechali na Metę!
II Samochodowy Rajd Nawigacyjny zakończony!

Liczba uczestników tegorocznej, drugiej już, edycji Samochodowego Rajdu Nawigacyjnego przeszła najśmielsze oczekiwania samych organizatorów! W sobotę, 11 maja br. na Starcie Rajdu w Parku Miejskim w Książu Wlkp., pojawiły się 24 drużyny gotowe zmierzyć się z niezwykłym wyzwaniem zaproponowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp. i lokalne Centrum Kultury.

Przebieg i długość tegorocznej trasy nierozerwalnie wiązały się z wydarzeniem historycznym, jakim było rozstrzelanie siedemnastu mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej w październiku 1939r. Organizatorzy w nietypowy sposób postanowili uczcić pamięć o tych, którzy 80  lat temu stracili życie na ksiąskim Rynku.  Trasa Rajdu zaplanowana została w taki sposób, aby pokazać uczestnikom, nie tylko miejsca związane z życiem i pracą rozstrzelanych, ale również  wskazać na inne ważne, niekiedy zapomniane, zabytki i miejsca istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. 80-kilometrowa wyprawa samochodowa była terenową lekcją historii, przebiegała głównie przez Gminę Książ Wlkp. i Dolsk, zahaczając nieznacznie o sąsiednie gminy - Jaraczewo i Śrem.

O godzinie 9.45, grupa niemalże 120 uczestników przeszła odprawę rajdową, podczas której  Pan Mariusz Wojciechowski i Pani Mariola Kaźmierczak wyjaśnili zasady udziału w rajdzie i  omówili najważniejsze kwestie związane z czytaniem mapy nawigacyjnej i bezpieczeństwe na drodze. Z roadbookiem w ręku, pakietem startowym wyposażonym w materiały informacyjne, gadżety rajdowe, napoje i słodkości, uczestnicy udali się do swoich aut i przystąpili do ich oznakowania. Starty drużyn odbywały się dokładnie co 3 minuty. Trasa naszpikowana została równego rodzaju zadaniami, foto-zagadkami, punktami kontrolnymi przejazdu. Jako, że jednym z organizatorów było bractwo kurkowe, nie mogło zabraknąć dość ekscytującej konkurencji strzeleckiej, która odbywała się na dolskiej strzelnicy. Podczas zaliczania kolejnych zadań uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną, matematyczną, orientacją w terenie, niezwykłą spostrzegawczością oraz tężyzną fizyczną podczas rąbania drewna oraz wspinania się na najwyższy szczyt Gór Gogolewskich!

Na Metę, która znajdował się w Gogolewskiej Przystani - po ponad 5 godzinnej jeździe - dotarły szczęśliwie wszystkie drużyny. Tam, czekało na nich odsumowanie wyników oraz atrakcje w postaci pokazu zabytkowej strażackiej sikawki konnej zaprezentowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną z Małachowa, zwiedzania drewnianego Kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego oraz pięknie odrestaurowanego Dworu Gogolewo. Zainteresowani mogli również przeszkolić się pod okiem Ochotniczej Straży Pożarnej z Chwałkowa Kościelnego. w zakresie umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej oraz przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nie zabrakło również animacji dla dzieci przygotowanych przez ksiąskie Centrum Kultury. Po trudach podróży,  korzystając z uroków wiosennej pogody, uczestnicy chętnie piekli kiełbaski w ognisku i korzystali z zaproponowanych atrakcji, oczekując na przyjazd wszystkich drużyn. 

Po weryfikacji roadbookow i podsumowaniu wyników przez organizatorów najlepszą drużyną tegorocznej edycji  okazała się czteroosobowa ekipa Pani Rozalii Jarmuszkiewicz! Drugie miejsce w wyprawie wywalczył Brat Kurkowy Jakub Wajnert a trzecie miejsce na podium zajął kolejny Brat Kurkowy Piotr Masztalerz! I choć miejsca medalowe były tylko trzy, to tak naprawdę wszyscy mogą czuć się wygranymi!

Ze swej strony, zarówno zwycięzcom zabawy, jak i głównym organizatorom przedsięwzięcia, składamy szczere gratulacje. To, że rajd nawigacyjny przygotowano na takim poziomie i z takim rozmachem, to oczywiście zasługa wielu osób. Główni organizatorzy – członkowie Kurkowe Bractwa Strzeleckiego w Książu Wlkp. - Mariusz Wojciechowski, Piotr Nowak i Wiktora Wojciechowska wraz z Panią Dyrektor Centrum Kultury Mariolą Kaźmierczak i całym zespołem CK, dopracowując całe przedsięwzięcie w najdrobniejszych szczegółach, postawili poprzeczkę bardzo wysoko! Jako, że impreza powoli staje się cykliczną lokalną imprezą terenową, liczymy na kolejne edycje w przyszłości….. J

Obszerna foto-relacja z wyprawy dostępna jest w poniższej galerii.