Aktualności

15.11.2018

„Rekord dla Niepodległej”

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości  wszystkie ksiąskie szkoły podstawowe włączyły się do akcji „Rekord  dla Niepodległej” organizowanej pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Pani Anny Zalewskiej.

Chcąc godnie uczcić  tegoroczne, jubileuszowe Święto  Niepodległości,  9. listopada dokładnie o godzinie 11.11, w podniosłym nastroju, galowym stroju, z patriotycznymi emblematami, podczas uroczystych szkolnych apeli uczniowie oraz pracownicy szkół odśpiewali cztery pełne zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponadto, wysłuchano prelekcji i wystąpień uczniów, które przypomniały wszystkim trudną i wyboistą drogę Polaków do odzyskania wolności. Droga ta rozpoczęła się z chwilą utraty całkowitej suwerenności za sprawą III rozbioru Polski w 1795r., biegła przez czasy niewoli, ale i powstańczych zrywów, lata I wojny światowej aż do pamiętnego roku 1918. To właśnie wówczas, po 123 latach zaborów, Polska doczekała się dnia, kiedy przywrócona została jej niepodległość, i kiedy jako kraj powróciła na mapę Europy. W trakcie apeli zaprezentowane zostały również najbardziej znane z okresu I i II wojny światowej pieśni patriotyczne.

„Rekordem dla Niepodległej” ksiąskie placówki znalazły się w gronie 24 tysięcy polskich szkół, które uczestniczyły w tej niecodziennej akcji.

Galeria