Aktualności

29.01.2018

Nowa publikacja o Arcybiskupie Antonim Baraniaku wydana

Konrad Białecki, Rafał Reczek, Elżbieta Wojcieszyk – współautorzy wydanej pod koniec 2017r.  publikacji pt. Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977 uczestniczyli w zorganizowanym w środę, 24 stycznia  spotkaniu promującym książkę w Szkole Podstawowej w Mchach. Tak się złożyło, że zaraz po Pałacu Prezydenckim, drugim w kolejności miejscem wyznaczonym na promocję dzieła, była mchowska szkoła. I z pewnością nie było to kwestią przypadku.

Antoni  Baraniak,  syn  ziemi  wielkopolskiej, urodzony  w  niewielkiej  wsi Sebastianowo, gruntownie wykształcony salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, więzień okresu stalinowskiego, poddany wycieńczającym przesłuchaniom, które nieomal zakończyły się jego śmiercią, biskup sufragan gnieźnieński i arcybiskup metropolita poznański. Jeden z najważniejszych, obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, członków Konferencji Episkopatu Polski, uczestnik Soboru Watykańskiego II, zapalony filatelista i fotograf. To tylko kilka zdawkowych informacji o jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiego Kościoła w XX w. Choć od kilku lat sylwetka Antoniego Baraniaka jest sukcesywnie przypominana, m.in. przez książki i filmy dokumentalne, a jego imię noszą szkoła w Mchach i ulica w Poznaniu, to jednak poza Wielkopolską i wąskim gronem historyków Kościoła jest on prawie zupełnie nieznany. Niniejszy album, przez obszerny wstęp i kilkaset fotografii, przybliża postać tego wielkiego człowieka, któremu krótko przed śmiercią kard. Karol Wojtyła powiedział: „Kościół nigdy księdzu arcybiskupowi nie zapomni, że go bronił w najtrudniejszych czasach”- czytamy na okładce publikacji wydanej w ciągu zaledwie kilku miesięcy w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989”. 

I ten opis, wskazujący na miejsce urodzenia arcybiskupa oraz fakt, iż Jego imię nosi mchowska szkoła, a także to, że w tej jednostce mieści się izba poświęcona patronowi i że w czasie opracowywania materiałów do książki wielokrotnie zwracano się o pomoc do dyrekcji jednostki, przesądziło, że autorzy dzieła promocję publikacji rozpoczęli od wizyty w Szkole Podstawowej w Mchach. W trwającej niespełna 2 godziny prezentacji goście przypomnieli najważniejsze wątki z życia arcybiskupa Baraniaka, odsłonili kulisy powstawania publikacji oraz zagadki detektywistyczne, które towarzyszyły rozpoznawaniu osób, dat i miejsc przedstawionych na fotografiach umieszczonych w książce. Tę niezwykle ciekawą i bogatą w dokumentację fotograficzną publikację z pewnością warto mieć w swojej domowej biblioteczce -  do czego Państwa oczywiście gorąco zachęcamy. 

Galeria