Aktualności

27.04.2016

Gminne obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Dzień 21 kwietnia 2016 r. zapisał się na kartkach kalendarza lokalnej historii jako niezwykle ważna data dla wszystkich mieszkańców Chwałkowa Kościelnego, miejscowej szkoły, a także dla całej społeczności Gminy Książ Wlkp. Tego bowiem dnia w największym gminnym sołectwie, miały miejsce uroczyste obchody 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Zorganizowała je i pięknie poprowadziła Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kapcińska. W tym, jakże trudnym i odpowiedzialnym zadaniu wspierały Ją Panie: Anna Zawieja, Natalia Wasilewska oraz Katarzyna Kuderczak – nauczycielki chwałkowskiej placówki, pracownicy obsługi szkoły, a także pasjonaci i kolekcjonerzy różnych pamiątek i zbiorów zgromadzonych i wykorzystanych do przygotowania wspaniałej scenografii, charakterem nawiązującej oczywiście do czasów Mieszka I.

Główne uroczystości odbyły się w godzinach wieczornych. To wówczas, na zaproszenie Burmistrza Książa Wlkp., Pana Teofila Marciniaka oraz Pani Dyrektor Elżbiety Kapcińskiej, przybyli do Chwałkowa i uczestniczyli w specjalnie odprawionej przez proboszcza miejscowej parafii, ks. Mariana Kasperka mszy świętej, mieszkańcy wsi, delegacje oraz goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się m.in.: przedstawiciele samorządu gminnego, sołtysi, dyrektorzy szkół, poczty sztandarowe oraz członkowie lokalnych organizacji z Chwałkowa Kościelnego i Kołacina. Na uroczystościach nie mogło oczywiście zabraknąć gospodarzy gminnych obchodów, czyli uczniów, rodziców oraz nauczycieli i pracowników chwałkowskiej placówki.

W trakcie kazania ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na odwagę, jaką wykazał się Mieszko I podejmując decyzję o przyjęciu przez Polskę chrztu. Kilkakrotnie podkreślał też, jak ważna jest to -zwłaszcza dla młodego pokolenia - uroczystość, jak wiele może je nauczyć, ta żywa lekcja historii. Po nabożeństwie zaproszeni goście udali się do sali Domu Kultury, aby tam, na miejscu obejrzeć spektakl przygotowany specjalnie na Rocznicę Chrztu. Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor, która przybliżyła zebranym ramy historyczne i rangę wydarzenia z 966 roku. Następnie uczniowie szkoły - poprzez widowisko historyczne pod znamiennym tytułem „Mesco dux baptizatur”- przenieśli przybyłych do Chwałkowa gości - w X wiek, na dwór księcia Mieszka I. Mali aktorzy z największym kunsztem i odpowiedzialnością przypomnieli legendy o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu, o Piaście Kołodzieju i jego synu Siemowicie, a także przybliżyli okoliczności zaślubin Dobrawy i Mieszka I. Bez wątpienia swym występem, profesjonalną grą aktorską, oczarowali zebraną w Chwałkowie publiczność.

Na zakończenie oficjalnych obchodów, na zaproszonych gości, czekał słodki poczęstunek, przygotowany wspólnie przez rodziców oraz dyrekcję szkoły.

W tym miejscu, za wspaniale przygotowaną - godną rangi Jubileuszu - uroczystość, składamy serdeczne podziękowania oraz wyrażamy swoje uznanie dla Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym oraz dla wszystkich osób bezpośrednio lub pośrednio zaangażowanych w przygotowanie obchodów tegoż - jakże ważnego dla naszej Ojczyzny - wydarzenia.

Fotografie autorstwa Pani Katarzyny Baksalary, redaktor Tygodnika Śremskiego.

Galeria