Aktualności

23.10.2017

Obchody 78. rocznicy Rozstrzelania Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej

Otwarcie wystawy  IPN  pt. „Polska Walcząca” oraz wykład historyczny dr Marka Rezlera w piątkowy wieczór, 20 października, zainaugurowały tegoroczne obchody 78. rocznicy Rozstrzelania Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej.

Dalsza część uroczystości, upamiętniającej tragiczne wydarzenia z 1939 roku, odbyła się w niedzielę, 22 października. Rozpoczęła ją msza święta, odprawiona w kościele p.w. św. Mikołaja, przez proboszcza tutejszej parafii, ks. Andrzeja Dolskiego. Po zakończonej liturgii, z uwagi na niesprzyjającą aurę, na miejscu- w świątyni- okolicznościowe przemówienie wygłosiła Zastępca Burmistrza Książa Wlkp., Pani Mirela Grześkowiak. Na cześć straconych w 1939 r. Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej, Komendant Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Książu Wlkp., odczytał Apel Poległych.

Następnie, przybyłe na uroczystość  delegacje, złożyły symboliczne wiązanki kwiatów przy Pomniku Rozstrzelanych, znajdującym się na pobliskim Placu Kosynierów. Na zakończenie spotkania, w atmosferze skupienia i zadumy, wszyscy zebrani udali się na miejscowy cmentarz, aby na zbiorowej mogile  Bohaterów straconych w 1939 roku zapalić symboliczny „Znicz Pamięci”.  

Galeria