Aktualności

22.11.2017

Spektakl operowy w Jarosławkach

Wystawioną na deskach urokliwej Ceglarni w Jarosławkach w piątek, 17 listopada  operę „PIMPINONE” G.P.H. Telemanna, bez wątpienia zaliczyć można do kulturalnych wydarzeń roku. Z całą pewnością dotyczy to naszej gminy i powiatu, ale pokusić się też można o stwierdzenie, że i województwa.

 Już sam fakt, iż projekt ów wzbudzał ogromne zainteresowanie mediów na długo zanim pojawił się na afiszach, a zaraz po spektaklu zrobił prawdziwą furorę w prasie, radiu i telewizji (!) i to nawet o zasięgu ogólnopolskim – świadczy o jego wyjątkowości! Co zatem wpłynęło na osobliwość tegoż przedstawienia i dlaczego zyskał taką popularność? Zabawna fabuła oparta na miłosnej intrydze brawurowo wyśpiewana (i to w języku polskim) przez wybitnych artystów: Iwonę Leśniowską- Lubowicz (sopran) – Vespettę i Damiana Wilmę (baryton) - Pimpinone, którym akompaniowali znamienici muzycy, zaprezentowana w artystycznej scenerii jarosławskiej Ceglarni - to niewątpliwe atuty tegoż wydarzenia. Ale jego wyjątkowość polegała jeszcze na tym, iż w rolę statystów wspaniale wcielili się... mieszkańcy Gminy Książ Wlkp.! Na scenie obok zawodowych artystów, zadebiutowali strażacy ochotnicy, samorządowcy, przedsiębiorcy, chórzyści. Ci ostatni wspólnie z pracownikami ksiąskiego Centrum Kultury i ekipą właścicielami Ceglarni, przygotowali stroje oraz scenografię do spektaklu. Jak powiedziała - już po zakończeniu przedstawienia - Pani Dyrektor CK, Mariola Kaźmierczak – ogromną wartością dodaną operowego przedsięwzięcia było to, iż pokazało ono jak wspaniałych, ambitnych i przebojowych mieszkańców ma Gmina Książ Wlkp. i także to, że dzięki takim ludziom wiele można i da się osiągnąć.

Za reżyserię spektaklu odpowiedzialna była Pani Agnieszka Misiak, natomiast dyrektorem artystycznym została Pani Liliana Stawarz. Te dwie panie wspólnie z Ewą Biały – pomysłodawczynią i zarazem koordynatorką projektu, a na co dzień Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Z Muzyką do Ludzi, przy ogromnym zaangażowaniu wszystkich uczestniczących w nim wykonawców, dały gwarancję artystycznego sukcesu. To za ich sprawą, ale także innych osób, których co prawda nie było widać na scenie, ale bez pomocy których nie udałoby się zrealizować tegoż jakże trudnego (i to pod wieloma względami) projektu, nie byłoby dane małej, ksiąskiej publiczności, oglądać na miejscu WIELKIEJ SZTUKI. I za to nietuzinkowe dzieło, wszystkim Im razem i każdemu z osobna, należą się podziękowania i gratulacje! Osobne wyrazy wdzięczności kierujemy do  właściciela Ceglarni, Pana Krzysztofa Misiewicza, który na potrzeby kilkunastu prób i samego spektaklu, bezpłatnie użyczył tegoż wyjątkowego miejsca. Dodatkowo razem z ekipą z Ceglarni zaangażował się w pomoc przy realizacji przedsięwzięcia. Wszystko to pokazuje jak wiele dobrego i pięknego, tkwi w mieszkańcach naszej Gminy: )

Ponieważ pierwsze operowe szlaki już przetarte, mamy nadzieję, że tego typu artystyczne spotkania, na stałe wpiszą się do kalendarza wydarzeń kulturalnych gminy.

Wśród arcywspaniałej obsady dzieła Telemanna, na scenie w Ceglarni, wystąpili: śpiewacy operowi – wspomniani już wyżej: Leśniowska- Lubowicz Iwona (sopran) i Wilma Damian (baryton), muzycy: Biały Ewa (flet traverso), Bajon Marcin (violone), Habało Karolina (skrzypce), Kamieniarz Radosław (skrzypce), Karpeta Julia (viola da gamba), Kasperczak Henryk (teorba), Kończak Maciej (gitara barokowa), Mazur Michał (altówka), Stawarz Liliana (klawesyn) oraz mieszkańcy Książa Wlkp. i okolic: Andrzejczak Bogumiła, Borkowski Mirosław, Bulińska Monika, Cicha Amanda, Cicha Patrycja, Czaja Aniela, Gurling Rafał, Horała Dariusz, Kaźmierczak Mariola, Kołodziejczak Marian, Kubala Wojciech, Lange Zbigniew, Stachowiak Katarzyna, Szymanowska Anna Maria, Tomaszewska Aneta, Walkowiak Paweł, Weiss Marcin.  

Więcej informacji oraz zdjęć z opery znajdą Państwo na stronie Centrum Kultury Książ Wlkp. pod adresem: http://ck-ksiazwlkp.pl/operowe-szlaki-przetarte/

Galeria