Aktualności

04.01.2019

Grudniowe obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego
kolejne krzyże powstańcze odsłonięte

W ostatni czwartek 2018 roku, 27 grudnia w całym regionie obchodzono 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W Gminie Książ Wlkp. była to kolejna okazja do uczczenia pamięci o bohaterach Ziemi Ksiąskiej oraz symboliczne podziękowanie Im za wywalczoną Wielkopolsce niepodległość, poprzez uroczyste odsłonięcie krzyży powstańczych. W tym dniu, na 4 parafialnych cmentarzach: w Gogolewie, Chwałkowie Kościelnym, w Mchach i w Książu Wlkp., na których znajdują się nagrobki ksiąskich uczestników Powstania, a których rodziny wyraziły na to zgodę, dokonano symbolicznego odsłonięcia powstańczego emblematu.  

Ta grudniowa część rocznicowych uroczystości, stanowiła kontynuację rozpoczętej 14 października ubiegłego roku (podczas 79. rocznicy Rozstrzelania Obywateli Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej), samorządowej akcji znakowania emblematem powstańczym nagrobków uczestników Powstania. Wówczas to na cmentarzu parafialnym w Książu Wlkp. dokonano odsłonięcia 21 krzyży. Tymczasem w trakcie grudniowych odchodów odsłonięto ich w sumie 57. A ponieważ rodzin zainteresowanych odznaczeniem nagrobka Powstańca, znajdującego się na cmentarzu w Książu Wlkp. było tyle samo co za pierwszym razem, stąd też na ksiąskiej nekropolii dokonano kolejnego, symbolicznego ich odznaczenia.

W ostatnich, uroczystych obchodach - podobnie jak to miało miejsce w październiku - wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, potomkowie Powstańców, delegacje i poczty sztandarowe, a także mieszkańcy i zaproszeni goście oraz młodzież z miejscowych szkół. W Chwałkowie Kościelnym, w którym 100 lat temu do Powstania poszło aż 78 ochotników i którego szkoła nosi zaszczytne imię Powstańców Wielkopolskich, uroczystość 27 grudnia ubarwił montaż słowno-muzyczny. Przygotowany wspólnie przez uczniów i nauczycieli z miejscowej szkoły występ, stanowił piękną inscenizację okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego z typowo chwałkowskim akcentem. Otóż proboszcz miejscowej parafii, Marian Kasperek, tak jak to uczynił ks. Jan Ludwiczak w grudniu 1918 r., symbolicznie zwołując ochotników do Powstania, pobłogosławił im w wyprawie. Tymczasem Dyrektor szkoły, Pani Elżbieta Kapcińska, autorka scenariusza i zarazem reżyserka przedstawienia, będąc w nim narratorem opisywała kolejne etapy powstańczego zrywu. Na koniec, wszyscy zebrani w kościele udali się na chwałkowski cmentarz, by tam - odsłaniając krzyże i składając pod Pomnikiem Powstańców wiązanki kwiatów - oddać hołd bohaterskim ochotnikom.

Odsłonięcie krzyży na nagrobkach stanowiło inaugurację gminnych obchodów stulecia Powstania Wielkopolskiego, a jego drugą odsłonę, ksiąska społeczność przeżywać będzie w rocznicę zakończenia zrywu, 16 i 24 lutego. Na przyszłomiesięczne obchody już teraz wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy!

***

Poniżej przedstawiamy Państwu ksiąskich uczestników Powstania, których mogiły zostały odznaczone krzyżem powstańczym, 27 grudnia br. Warto w tym miejscu dodać, iż całą akcję bezpłatnego znakowania nagrobków, ksiąski samorząd zapoczątkował już 2017r. Przeprowadzona została ona we współpracy ze Stowarzyszeniem Nasza Gmina, którego członek, Pan Tomasz Jankowski pomagał w dotarciu do rodzin Powstańców, a otrzymawszy od nich niezbędne zgody, dostarczał je do tut. Urzędu. Z kolei organizacją uroczystości na cmentarzach zajęło się ksiąskie Centrum Kultury. Dzięki zatem wsparciu obu tych organizacji, tut. samorząd niezwykle sprawnie i z należnymi bohaterom honorami, odznaczył aż 78 powstańczych nagrobków. Uczestnicy Powstania, których mogiły w grudniu ubiegłego roku zostały wyróżnione emblematem powstańczym, to:

CMENTARZ W GOGOLEWIE

 1. Tomasz Kapturek
 2. Adam Kopecki
 3. Ignacy Szypura

 

CMENTARZ W CHWAŁKOWIE KOŚCIELNYM

 1. Antoni Adamczak
 2. Stanisław Banaszak
 3. Stanisław Baranek
 4. Tomasz Bąk
 5. Stanisław Filipowiak
 6. Franciszek Genderka
 7. Adam Gołębiewski
 8. Tomasz Grześkowiak
 9. Stanisław Grześkowiak
 10. Andrzej Kapturek
 11. Ignacy Kapturek
 12. Jan Perz
 13. Wincenty Skrzypczak
 14. Jan Skrzypiński
 15. Wincenty Szynalski
 16. Stanisław Wawrzyniak
 17. Pomnik Powstańców w Chwałkowie Kościelnym - zbiorowa mogiła z tablicą upamiętniającą Powstańców pochodzących z Chwałkowa, którzy polegli na polu walki, zarówno powstańczej, jak i na późniejszych frontach: Stanisław Szymczak, Stanisław Koch, Stanisław Dziasek, Józef Skrzypiński, Józef Wojtkowiak, Bolesław Filipowiak, Jan Skrzypczak, Marcin Wesołek, Ludwik Wojtkowiak, Michał Dudziak.

 

CMENTARZ W KSIĄŻU WLKP.

 1. Stanisław Barański
 2. Stanisław Borowczyk
 3. Jan Cyplik
 4. Roman Garbarczyk
 5. Józef Janowski
 6. Franciszek Kaczmarek
 7. Władysław Kaczmarek
 8. Wacław Kierblewski
 9. Stefan Marciniak
 10. Ignacy Molicki
 11. Tomasz Paul
 12. Szczepan Rybak
 13. Czesław Siejak
 14. Leon Strabel
 15. Józef Szczepański
 16. Franciszek Szyszka
 17. Franciszek Śmigielski
 18. Józef Śmiśniewicz
 19. Antoni Wawrzyniak
 20. Franciszek Zwierzchlewski

CMENTARZ W MCHACH

 1. Franciszek Baraniak
 2. Wawrzyn Binkowski
 3. Józef Derwich
 4. Antoni Grocholski
 5. Piotr Figaniak
 6. Józef Kanafa
 7. Jan Kubacki
 8. Franciszek Mądry
 9. Piotr Nowacki
 10. Franciszek Rodziak
 11. Andrzej Rószczka
 12. Tomasz Stachowiak
 13. Andrzej Stępa
 14. Franciszek Stępa
 15. Józef Szmyt
 16. Franciszek Wesołek
 17. Franciszek Wojciechowski

Galerię zdjęć (autorstwa Centrum Kultury) z obchodów, które odbyły się 27 grudnia, mogą Państwo obejrzeć poniżej. Natomiast fotografie z uroczystości, jakie miały miejsce 14 października, dostępne są tutaj: http://www.ksiaz-wlkp.pl/?mid=5&gid=968

Galeria