Aktualności

02.11.2018

Młodzi Książa nie w finale XV. Konkursu Poezji Irlandzkiej

19 października w auli Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza przy ulicy Solnej w Poznaniu odbył się finał XV edycji Konkursu Poezji Irlandzkiej zorganizowany przez Szkołę Języków Obcych Program. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Ambasada Irlandii w Warszawie, Konsulat Irlandii w Poznaniu, Radio Poznań, Szkoła Aktorska STA oraz The North Academy of English w Derry. 

 

Od lat konkurs ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Po trzydniowych eliminacjach na etapie rejonowym, w których brało udział ponad 140 uczniów z całej Wielkopolski. Do prestiżowego finału dostało się aż dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.: Kacper Aleksander (kategoria recytacja) i Wiktoria Bukowiecka (wykonanie muzyczne). Jak zgodnie oceniano, poziom konkursu był w tym roku niezwykle wysoki i jury w składzie: pani Katarzyna Lisiewicz – anglistka i dyrektor szkoły Program, pomysłodawczyni konkursu, pan John McGowan dyrektor szkoły The North West Academy i pan Łukasz Chrzuszcz – aktor Teatru Polskiego i założyciel szkoły aktorskiej STA, przeprowadziło bardzo burzliwe obrady, w efekcie których nagrodzeni zostali również uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim, których do konkursu przygotowywała anglistka Joanna Stiller-Macuga.

 

Kacper Aleksander oczarował zebraną publiczność recytując bardzo długi wiersz Dereka Mahon „The Thunder Shower”  i zajmując III miejsce, udowodnił, że trud włożony w przygotowania był tego wart. Wiktoria Bukowiecka z kolei zebrała gromkie brawa za interpretacje muzyczną utworu „Every breaking wave” U2 i zajęła II miejsce. Tym samym została zaproszona na koncert z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka w Poznaniu. Wiktoria otrzymała również nagrodę główną: tygodniowy wakacyjny kurs językowy w Derry w Irlandii Północnej, ufundowany przez The North Academy of English. Wśród wygranych przez naszych uczniów nagród znalazły się także nagrody książkowe, egzamin Cambridge Assessment English, warsztaty teatralne oraz pamiątkowe koszulki.

Wszyscy tegoroczni uczestnicy byli bardzo utalentowani, co podkreślała w swoim wystąpieniu ambasador Irlandii Emer O’Connell, która wraz z Wicekonsulem Honorowym Irlandii w Polsce Krzysztofem Schrammem byli gośćmi specjalnymi gali.  Kacper i Wiktoria mieli ogromną przyjemność porozmawiać z Panią ambasador osobiście  i usłyszeć bardzo miłe komentarze dotyczące ich występu.