Aktualności

29.11.2019

Uroczyste świętowanie jubileuszu 85-lecia istnienia Koła Pszczelarzy w Książu Wlkp.

Od 80 już przeszło lat, ksiąscy pszczelarze z zaangażowaniem oddają się hodowli i ochronie pszczół, dbając tym samym o zdrowie mieszkańców i o naturalne środowisko. W niedzielę, 24 listopada członkowie organizacji wraz z zaproszonymi gośćmi i delegacjami świętowali jubileusz 85-lecia istnienia Koła Pszczelarzy w Książu Wlkp.

Uroczystość rozpoczęła się przemarszem w asyście Orkiestry Dętej do kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego, gdzie proboszcz parafii, ks. Andrzej Wujek, odprawił mszę św. w intencji pszczelarzy.

Następnie zgromadzeni goście udali się na jubileuszowe spotkanie do restauracji Słoneczny Dwór. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu, Koła Pszczelarzy ze Śremu, Kórnika, Jarocina, Środy Wlkp. oraz Książa Wlkp., prowadzący uroczystość Prezes ksiąskiego Koła, Pan Henryk Ebelewicz, powitał wszystkich zgromadzonych gości. Następnie głos zabrał Sekretarz organizacji, Pan Maciej Schick.

Przez tyle lat istnienia Koła Pszczelarzy w Książu Wlkp. powstała bogata historia związana z organizacją, której rys historyczny na spotkaniu przedstawił właśnie Pan Maciej Schick. Pierwsze wzmianki dotyczą roku 1934 i osoby Pana Alojzego Wyrembka, założyciela Koła. Przez kilkadziesiąt lat działania organizacji dynamicznie zmieniała się liczba jej członków, a także skład zarządu. Jak się okazało największe zainteresowanie pracą pasieczną wykazywano w 1984 r., czyli w 50. rocznicę utworzenia Koła. Wówczas  liczyła ona ponad 100 działaczy. Na dzień dzisiejszy Koło Pszczelarzy w Książu Wlkp. skupia 22 aktywnych członków. Każdy z nich posiada własną pasiekę, oferując m.in. miody rzepakowe, akacjowe, lipowe czy też wielokwiatowe.

W trakcie tak zacnego jubileuszu nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji ze strony zaproszonych gości. Składali je m.in. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, Pan Piotr Borowiak, Starosta Śremski, Pan Zenon Jahns, Przewodniczący Rady Miejskiej w Książu Wlkp., Pan Sławomir Przybylski oraz Wiceburmistrz, Pani Mirela Grześkowiak, która oprócz słów uznania, zaprezentowała także rozwijające się w ostatnich latach działania Gminy na rzecz ochrony pszczół. W podziękowaniu za aktywność ze strony pszczelarzy, wręczyła na ręce Prezesa drzewko miododajne. Wśród przemawiających znaleźli się także przedstawiciele okolicznych przedsiębiorstw rolnych: Pan Bogdan Woliński, Prezes Agrokompleks Brzóstownia oraz Pan Stefan Dzitkowski, reprezentujący firmę Top-Farms, Książ-Rol Sp. z o.o.

Jubileusz był także świetną okazją do odznaczenia zasłużonych działaczy. Wśród nich znalazł się Pan Marian Kościelniak, który otrzymał Srebrną Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego.  Z kolei brązową odznaką zostało nagrodzonych 5 osób:  Pani Małgorzata Kaczmarek oraz Panowie: Rafał Jeziorek,  Janusz Pastuszek, Tadeusz Pietrzak i Józef Wesołek. 

Niespodzianką, której nikt nie przewidywał, było nagrodzenie gości specjalnymi upominkami. Otrzymali oni okolicznościowe torby z nadrukiem, a w nich tematyczne książki, słoiki miodu i szereg innych gadżetów, których zakup był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp. Także z ksiąskiego magistratu przekazane zostały pszczelarskie fanty, które zostały rozlosowane wśród uczestników jubileuszu. Po części oficjalnej nastąpiło wyprowadzenie sztandarów i wszyscy zasiedli do pszczelarskiej biesiady.

*Galerię zdjęć udostępnił Tygodnik Śremski. Szczegółową relację znajdą Państwo na stronie internetowej: https://srem.naszemiasto.pl/kolo-pszczelarzy-z-ksiaza-wielkopolskiego-swietowalo-85/ar/c15-7443825.