Aktualności

05.07.2019

60 lat istnienia jednostki OSP Włościejewice-Ługi

W niedzielę, 30 czerwca, świętowano 60 lat istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej Włościejewice-Ługi. Obchody zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji jednostki oraz zmarłych strażaków odprawiona przez proboszcza parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Błażejewie oraz kapelana strażaków z Gostynia. Po nabożeństwie strażacy-ochotnicy w asyście Orkiestry Dętej OSP Książ Wlkp. oraz pocztów sztandarowych przemaszerowali na boisko przy strażnicy we Włościejewicach. Następnie dowódca uroczystości, druh Robert Ignaszewski złożył meldunek przed Burmistrzem Książ Wlkp. Dyrektor Centrum Kultury, Pani Mariola Kaźmierczak wraz z Prezesem OSP Włościejewice-Ługi, druhem Mirosławem Stężyckim przywitali przybyłych gości.

Później przyszedł czas na najbardziej zaszczytną część niedzielnego popołudnia – wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Wśród uhonorowanych znaleźli się zarówno seniorzy, którzy zostali docenieni za staż pracy i gotowość bojową, jak i strażacy-ochotnicy oraz młodzieżowe drużyny pożarnicze, którzy otrzymali wyróżnienia za chęć niesienia pomocy.

Następnie przyszedł czas na przemówienia zaproszonych gości. Pierwszy głos zabrał Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak, który podziękował druhnom i druhom za lata ciężkiej pracy w imię obrony mienia, a często także życia drugiej człowieka oraz życzył dalszego zaangażowania w służbę pożarniczą. Jako dowód wdzięczności wręczył Prezesowi OSP drzewko pamięci oraz czek podarunkowy w kwocie 3000 zł na doposażenie miejscowej jednostki. Następnie Wiceburmistrz, Pani Mirela Grześkowiak oprócz słów uznania dla strażaków-ochotników, doceniła także pracę 5 druhów, którzy tworzą Grupę Rekonstrukcyjną „Kosynierzy”, działającą przy ksiąskim CK. Panowie chętnie poświęcają swój czas i ubrani w historyczne stroje z kosą w ręku, często ubarwiają gminne uroczystości, za co zostali nagrodzeni „strażackimi” upominkami.

Tuż po zakończeniu oficjalnej części imprezy, przyszedł czas na pokaz sikawki konnej zaprezentowany przez OSP Małachowo. Przybyli goście i mieszkańcy mogli przy okazji sprawdzić, czy poradziliby sobie jako strażacy z początku XX wieku. Z kolei strumień wody z węża pożarniczego był świetnym sposobem na ochłodę w prawie 40-stopniowym upale, a zarazem niecodzienną zabawą dla najmłodszych uczestników imprezy. Strażacy z sąsiedniej jednostki OSP w Chwałkowie Kościelnym wykonali pokaz pierwszej pomocy medycznej, w który chętnie zaangażowali się mieszkańcy okolicznych wsi i zaproszeni goście. Nie zabrakło także muzycznego akcentu w wykonaniu ksiąskiego Chóru Consensus. Swój niedzielny repertuar – jak zwykle zresztą – chórzyści wspaniale dostosowali do okolicznościowego jubileuszu. W strażackim rytmie można było usłyszeć m.in. „Pali się dom we Włościejewicach” czy „Orkiestry dęte”. Zwieńczeniem obchodów 60-lecia OSP była zabawa taneczna z zespołem Amigo band.

Z okazji 60-lecia jednostki wszystkim strażakom z Włościejewic i Ługów serdecznie gratulujemy, a także dziękujemy za dotychczasowe nie tylko prostrażackie zaangażowanie.

Wśród odznaczonych znaleźli się:

Strażacy seniorzy za:

 1. Druh Paweł Jankowiak – wysługę 10 lat
 2. Druh Stanisław Olebiński – wysługę 10 lat
 3. Druh Piotr Przybylski – wysługę 10 lat
 4. Druh Tomasz Nowak – wysługę 25 lat
 5. Druh Krzysztof Majsnerowski – wysługę 30 lat
 6. Druh Wojciech George – wysługę 35 lat
 7. Druh Ryszard Majsnerowski – wysługę 40 lat
 8. Druh Bolesław Giglewicz – wysługę 55 lat
 9. Druh Zenon Kozłowski – wysługę 55 lat
 10. Druh Zbigniew Jankowiak – wysługę 60 lat

Strażacy-ochotnicy:

 1. Marcin Nowacki
 2. Monika Rodziak
 3. Mariola Kaźmierczak
 4. Michał Przybylski
 5. Zuzanna Przybylska
 6. Wioleta Gajewska
 7. Magdalena Bilska
 8. Monika Lewandowicz
 9. Karolina Sikorska
 10. Joanna Gasik
 11. Piotr Przybylski
 12. Dariusz Horała
 13. Mirosław Horała
 14. Mariusz Horała
 15. Robert Frąckowiak
 16. Patryk Grewling
 17. Rafał Grajek
 18. Bogdan Lewandowicz
 19. Robert Ignaszewski
 20. Dariusz Grewling,
 21. Łukasz Walkowiak
 22. Stanisław Obeliński
 23. Michał Przybylski

Młodzieżowa drużyna pożarnicza – odznaka złota:

 1. Kacper Gościniak

Młodzieżowa drużyna pożarnicza – odznaka srebrna:

 1. Szymon Gajewski
 2. Patrycja Nowak

Młodzieżowa drużyna pożarnicza – odznaka brązowa:

 1. Karol Kołodziejczyk
 2. Anna Przybylska
 3. Kamil Michalski
 4. Przemysław Cieślak
 5. Patryk Głowacki
 6. Emil Wojciechowski
 7. Zofia Golon
 8. Amelia Gajewska
 9. Szymon Antoszkiewicz
 10. Magdalena Ignaszewska
 11. Oliwia Jankowiak
 12. Zbigniew Stawiński
 13. Oliwia Krauze
 14. Bartosz Kotowski
 15. Paweł Pawlak

Galeria