WSPÓŁPRACA KRAJOWA I ZAGRANICZNA
Współpraca międzygminna
Gmina Książ Wlkp. dla realizacji niektórych zadań ustawowych nawiązała i utrzymuje współpracę z innymi gminami w ramach porozumień, stowarzyszeń bądź związków. Współpraca międzygminna realizowana jest poprzez przynależność do:
Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej
Związek Gmin Wiejskich RP to największa ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Związek jest bezpośrednim kontynuatorem tradycji przedwojennej organizacji o tej samej nazwie. Misją Związku jest służba na rzecz społeczności gmin wiejskich, a w szczególności pomoc w wysiłkach skierowanych na rozwój demokracji lokalnej, stworzenie warunków lokalnego rozwoju gospodarczego oraz integrację gmin i rozwój samorządności lokalnej. Członkami Związku Gmin Wiejskich RP jest 556 gmin z terytorium całej Polski.
Więcej informacji o organizacji na stronie: www.zgwrp.pl
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski jest jedną z największych regionalnych organizacji jednostek samorządu terytorialnego Rzeczypospolitej Polskiej. Działa od 1991 roku i obecnie skupia 103 gminy i 13 powiatów z terenu Wielkopolski. Członkami Stowarzyszenia są tak znaczne ośrodki miejskie jak Poznań, Kalisz, Konin, Piła i Ostrów Wielkopolski oraz kilkadziesiąt gmin wiejskich. Stowarzyszenie działa na rzecz integracji poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego i stanowi forum wymiany doświadczeń i inicjatyw skierowanych na rozwój Wielkopolski.
Więcej o SGiPW na stronie: www.sgipw.wlkp.pl
Lider Zielonej Wielkopolski
Stowarzyszenie powołane do istnienia w 2007 roku, obszarem działania obejmuje 12 gmin tj: Brodnica, Dominowo, Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Kórnik, Krzykosy, Książ Wielkopolski, Mosina, Śrem, Środa Wielkopolski, Zaniemyśl, Jest partnerstwem trójsektorowym, składającym się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego, mającym na celu wspólne działanie na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz poprawy życia ich mieszkańców. Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Środa Wlkp.
Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu
Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych powstało w czerwcu 1990r. Jest najstarszym oraz największym stowarzyszeniem samorządów w Polsce. Aktualnie zrzesza 272 jednostki lokalne: 241 gmin z terenu województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego oraz 31 wielkopolskich powiatów. Ośrodek zajmuje się szkoleniem kadr pracowniczych jednostek organizacyjnych gminy oraz realizacją procesu informatyzacji administracji samorządowej.
Więcej o WOKiSS na stronie: www.wokiss.pl
Unii Gospodarczej Regionu Śremskiego
Stowarzyszenie powstało w 2005 roku i jest kontynuatorem działalności prowadzonej zarówno przez Porozumienie Komunalne Unii Gospodarczej Miast Regionu Śremskiego jak i Śremski Ośrodek Wspierania Małej Przedsiębiorczości. Celem Stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego, prowadzenie działań polegających na obronie wspólnych interesów jego członków, a ponadto czynne uczestniczenie w życiu publicznym i społeczno - gospodarczym, przede wszystkim obejmującym obszary działania członków stowarzyszenia. Ponadto celem stowarzyszenia jest podejmowanie działań zmierzających do rozwoju gospodarczego regionu oraz przeciwdziałanie bezrobociu.
Więcej o Unii na stronie: www.unia.srem.com.pl
Porozumienia Międzygminnego w sprawie powierzenia Gminie Jarocin przygotowania i wykonania zadania pod nazwą „Zorganizowanie i nadzór nad funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami i osadami ściekowymi dla gmin objętych porozumieniem wraz z budową Zakładu Zagospodarowania Odpadów Jarocin z siedzibą w Witaszyczkach”.
Porozumienie zostało zawarte w 2008 roku, w celu stworzenia wspólnej międzygminnej koncepcji realizacji zakładu o charakterze regionalnym. Przystąpiło do niego 17 gmin z powiatów: jarocińskiego ( Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Żerków), średzkiego (Dominowo, Krzykosy, Nowe Miasto n. Wartą, Zaniemyśl), gostyńskiego ( Borek Wlkp., Piaski), pleszewskiego (Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki), śremskiego ( Książ Wlkp., Śrem) oraz poznańskiego (Kórnik). Priorytety porozumienia są realizowane przez Zakład Gospodarki Odpadami Sp. z o.o. w Jarocinie, który jest operatorem projektu „ Rozbudowa ZZO Jarocin”.
Porozumienia Międzygminnego w zakresie prowadzenia
schroniska dla bezdomnych zwierząt w Gaju
Porozumienie zostało zawarte w 2004 roku pomiędzy gminami: Śrem, Książ Wlkp., Dolsk i Brodnica. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie opieki oraz godziwego traktowania dla potrzebujących zwierząt. www.schroniskogaj.pl
Osoba odpowiedzialna za treść: Dawid Wawrzynowicz (04.03.2014 16:33:30)
Informację wprowadził: Dawid Wawrzynowicz (04.03.2014 16:33:30)
Ostatnio modyfikował: Dawid Wawrzynowicz (12.08.2015 09:43:27)
Rejestr zmian
Wyświetlono: 13030 razy
Współpraca partnerska z Francją
Gmina Książ prowadzi współpracę z Kantonem Gmin La Guerche de Bretagne we Francji od 1993 roku. Dwukrotnie podpisano „Traktat Bliźniaczego Partnerstwa” między miastem Książ Wlkp. i gminami La Guerche de Bretagne Eance Moulins Mousse et Visseiche Kantonu La Guerche de Bretagne.
Raz 29.04.1998r. w Książu Wlkp. w dniu 150 rocznicy „Wiosny Ludów”, drugi raz w La Guerche w dniu 14.07.1999r. w dniu święta Francji zwanym „Dniem Przyjaźni”.
Obydwie gminy potwierdziły swoją wolę działania na rzecz pokoju, przyjaźni i wzajemnego zrozumienia.
Przyjęto zobowiązania:
-
utrzymywać stałe kontakty między gminami,
-
ułatwiać rozwój wymiany między mieszkańcami a szczególnie młodzieży,
-
podejmować działania zmierzające do jak najlepszego poznania zwyczajów i obyczajów partnerskiego miasta, aby przyczynić się w miarę możliwości do sukcesu w Unii Europejskiej
Do upamiętnienia tych dat posadzono drzewka:
-
klon z Francji przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Książu,
-
wierzbę z Polski w la Guerche de Bretagne
W La Guerche i w Książu przy wjeździe do miasta umieszczone są tablice informujące o partnerstwie miast. W Książu tablice zostały odsłonięte w dniu 14.08.2001r. przez młodzież z La Guerche i Książa.
Z inicjatywy młodzieży powstało w Książu Stowarzyszenie Polsko - Francuskie FEST NOZ. Siedzibę Stowarzyszenia otwarto w dniu 27 kwietnia 2002r. Mieści się ona w Centrum Kultury. Z Organizowane są wystawy zdjęć pamiątkowych od początku nawiązania kontaktów. Co miesiąc młodzież organizuje spotkania rodzin, poświęconych Francji i jej kulturze.
*Powyższe dane liczbowe pochodzą z czerwca 2015r.
Osoba odpowiedzialna za treść: Jagoda Szaroszyk (04.03.2014 16:53:40)
Informację wprowadził: Dawid Wawrzynowicz (04.03.2014 16:53:40)
Ostatnio modyfikował: Dawid Wawrzynowicz (12.08.2015 09:45:31)
Rejestr zmian
Wyświetlono: 11057 razy