Aktualności

10.05.2019

11 maja dniem bez śmiecenia w Gminie Książ Wlkp.

Tegoroczna XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie.
W ten sposób zachęcamy, aby każdy mieszkaniec gminy Książ Wlkp. podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska lub co gorsza do środowiska.

Do 2021 r. ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55% odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS (dostępne tutaj (https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/srodowisko/ochrona-srodowiska-2018,1,19.html)) wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków, tak by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów.

Proste wskazówki jak możemy zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko:

Po pierwsze UNIKAM. Podczas kampanii będziemy zachęcać do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

Po drugie PLANUJĘ. Tu będziemy zachęcać odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

Po trzecie SEGREGUJĘ. W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań będziemy zwracali uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.

Po czwarte WYKORZYSTUJĘ. Tym przekazem chcemy zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Będziemy zachęcać do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.

Ciekawe infografiki, filmiki i inne materiały edukacyjno-informacyjne takie jak kolorowanki, krzyżówki dla dzieci przygotowane przez Rekopol są dostępne  na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl  zachęcamy do skorzystania z nich.

Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki i wspólnie z nami - Zacznij Od Siebie!

#ZaczynamOdSiebie