Aktualności

13.11.2017

Pierwszy mural w Książu Wlkp. odsłonięty…

W minioną sobotę, 11 listopada, podczas  tegorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Książu Wlkp., nastąpiło uroczyste odsłonięcie muralu przedstawiającego postać Kosyniera z okresu Wiosny Ludów oraz fragmenty zabudowań miasta sprzed 169 lat.

Wielkoformatowe, historyczne malowidło  jest efektem realizacji projektu pt. „Z kosą na Prusaka” zaproponowanego przez miejscowe Centrum Kultury, a pozytywnie zaopiniowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek, złożony w ramach wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju, otrzymał dofinansowanie w wysokości 19 300,00 zł. Pozostała, brakująca kwota 6 464,25 zł sfinansowana została przez Centrum Kultury Książ Wlkp.

Autorką projektu muralu jest Pani Małgorzata Porażewska, graficzka i plastyczka, na co dzień pracująca w CK. Jego realizacją zajął się natomiast Pan Mark Maksimovich, artysta mający na swoim koncie wiele namalowanych murali. W  tym artystycznym przedsięwzięciu wspierali Go również inni profesjonaliści : Panie Anna Waluś i Małgorzata Kuźnik  oraz Pan Aleks Nowicki.

Na narożnikowym budynku, u zbiegu Placu Kosynierów i ul. Łąkowej znajduje się również tablica pamiątkowa z 1935 r., upamiętniająca poległych powstańców i ich dowódcę, majora Floriana Dąbrowskiego. Osłonięty mural, nawiązujący do wydarzeń z tego okresu, doskonale wpisuje się zatem nie tylko w charakter tego miejsca, a także w przyszłoroczne obchody 170. rocznicy Wiosny Ludów w Książu Wlkp. 

Galeria