Aktualności

07.02.2018

Sprzątajmy po swoich pupilach

Sprzątanie po swoim pupilu to obowiązek każdego właściciela psa. Aby ułatwić posiadaczom czworonogów wykonywanie tejże czynności, na terenie Książa Wlkp. zamontowane zostały dwie stacje WC pies wyposażone w dystrybutor z koszem.

Czworonogi nader często pozostawiają zabrudzenia w miejscach, w których absolutnie się ich nie spodziewamy, w tym na placach zabaw dla dzieci czy podwórkach. Właściciele często nie zdają sobie sprawy z tego, iż w psiej kupie znajdują się liczne pasożyty i bakterie, które na skutek bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, mogą wywoływać różnego rodzaju schorzenia czy infekcje. Dlatego też na początek „psie automaty” zainstalowane zostały w Parku Miejskim przy ul. Strzeleckiej oraz w pobliżu placu zabaw i boiska sportowego znajdujących się przy ul. ks. abp. A. Baraniaka, od strony ulicy P. Warzywniaka. Dodatkowo w woreczki na psie odchody można zaopatrzyć się nieodpłatnie w Referacie Gospodarczym Urzędu Miejskiego w Książu Wlkp.
(pokój nr 11).  Z kolei w sklepach zoologicznych dostępne są gotowe zestawy do sprzątania po psie, które zawierają nie tylko torebki, ale także łopatki, zbieraczki i rękawiczki.

Nie zapominajmy, że za nieposprzątanie po swoim piesku, grozi kara. W Gminie Książ Wlkp. obowiązuje Uchwała Nr XXII/148/2016 Rady Miejskiej w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku, z którego jasno wynika, iż podstawowym obowiązkiem właścicieli czworonogów jest natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta domowe na terenach przeznaczonych do użytku publicznego. Dotyczy to zatem  miejsc publicznych takich jak chodniki, ulice, place, zieleńce i parki, ale także klatki schodowe lub inne pomieszczenia wspólnego użytkowania. Z pewnością warto o tym obowiązku pamiętać i posprzątać po swoim pupilu, aby nie narażać się na sankcje i jednocześnie nie uprzykrzać życia innym.