Aktualności

13.11.2017

Uczczono 99. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie kapeli Góralska Hora oraz udziałem we mszy świętej za Ojczyznę, zainaugurowano obchody 99. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które odbyły się w sobotę, 11 listopada w Książu Wlkp.

Po nabożeństwie, Zastępca Burmistrza Pani Mirela Grześkowiak oraz Dyrektor Centrum Kultury, Pani Mariola Kaźmierczak, dokonały uroczystego odsłonięcia muralu, zrealizowanego w ramach projektu „Z kosą na Prusaka”. Ta historyczna chwila, z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych, a przepiękne malowidło, zapewne stanie się wizytówką naszej Gminy.

W dalszej części uroczystości, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek organizacyjnych, lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta i gminy, w asyście Orkiestry Dętej, Mażoretek i pocztów sztandarowych przemaszerowali na pobliski Plac Kosynierów. Na miejscu, po uroczystym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosiła Zastępca Burmistrza, Pani Mirela Grzeskowiak.

Zwieńczeniem niepodległościowych obchodów, było złożenie przez przybyłe na uroczystości delegacje, wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Rozstrzelanych na Rynku w Książu, jesienią 1939 r.

Miłym, zarazem słodkim akcentem kończącym pierwszą część sobotnich uroczystości, był poczęstunek tradycyjnymi rogalikami świętomarcińskimi. Przygotowane dla uczestników obchodów słodkości, z pewnością wynagrodziły wszystkim gościom, panujący w tym dniu chłód i deszcz. 

Galeria