Aktualności

14.12.2016

Opowieść wigilijna w Chwałkowie Kościelnym

W Mikołajkowy wieczór, za sprawą wspaniałego spektaklu opartego na dickensowskiej Opowieści wigilijnej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym przenieśli, zgromadzonych w sali miejscowego Domu Kultury, gości do XIX-wiecznego Londynu, w miejsca związane z postacią głównego bohatera - skąpego, bezdusznego, nieczułego na los innych, Ebenezera Scrooge’a.

To co dziwnie dziwne, czasem zdarzyć się może naprawdę, a zwłaszcza gdy mówimy o Świętach Bożego Narodzenia. Wtedy nawet najbardziej fatalnie rozpoczęty dzień, może zamienić się w szczególny i magiczny czas… Tymi słowami rozpoczęło się przedstawienie, które dla swoich rodziców, mieszkańców Chwałkowa oraz zaproszonych gości, wystawili aktorzy z klas V i VI miejscowej szkoły, pracujący pod kierunkiem 2 pań nauczycielek: Katarzyny Kuderczak (anglistki) oraz Elżbiety Rozynek (polonistki).

Przypomnijmy: Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa to wzruszająca historia przemiany skąpego, upartego i bardzo bogatego staruszka w człowieka pełnego dobroci i życzliwości dla innych. Główny bohater opowiadania, Ebenezer Scrooge to kupiec, który dla powiększenia swego majątku poświęca miłość ukochanej dziewczyny, własne zdrowie i szacunek społeczny. Wprawdzie Scrooge dorabia się i to sporo, ale niestety traci przy tym swoje człowieczeństwo, stając się osobą chciwą i obojętną, a przy tym zgorzkniałą i samotną, która nawet Święta Bożego Narodzenia spędza w odosobnieniu, w pogardzie dla tradycji i znaczenia wigilijnej nocy. Dzięki wizycie trzech duchów ukazujących jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, uświadamia sobie popełnione błędy, rozumie dotychczasowe złe zachowanie i postanawia ... się zmienić. Staje się wielkim dobroczyńcą, wspaniałym wujaszkiem, dobrym pracodawcą i przyjacielem, a co najważniejsze odzyskuje własną godność i ludzki szacunek. Zaczyna też obchodzić Święta Bożego Narodzenia ...

Uczniowie klasy V i VI świetnie poradzili sobie z aktorskim zadaniem. Nie lada wyzwaniem było dla nich także zmierzenie się z fragmentami ról wypowiadanymi w języku angielskim. Ale i temu zadaniu sprostali doskonale. Całości widowiska pięknie dopełniły śpiewane przez uczniów kolędy i piosenki świąteczne wykonane zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Uwagę i podziw widzów przykuł także wystrój sceny, charakterem nawiązujący do czasów Wiktoriańskiej Anglii. Ogromne wrażenie na gościach zrobiły również towarzszące przedstawieniu - efekty dźwiękowo- świetlne. Całość prezentowała się znakomicie!

Jak podkreślała – już po spektaklu - Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Kapcińska przedstawienie było nie tylko piękną lekcją literatury angielskiej, ale także - swego rodzaju - lekcją wychowania, z której wywodził się i morał, i przestroga, jak ustrzec się przed popełnieniem życiowych błędów. Lekcją, pokazującą prawdziwy sens i cel życia każdego człowieka oraz wartości, bez których tak naprawdę trudno żyć. Miłość, przyjaźń, rodzina oraz otwarte serce na potrzeby innych, to z pewnością największe bogactwo człowieka. Warto o tym pamiętać, nie tylko w ten szczególny, bożonarodzeniowy czas, ale przez cały rok.

Za wspaniałe przedstawienie, za chwile wzruszeń i radości, za cudowne wprowadzenie w niezwykłą atmosferę Świąt, wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację chwałkowskiego przedsięwzięcia, bardzo serdecznie dziękujemy i gratulujemy!!!

Galeria