Aktualności

06.09.2016

Narodowe Czytanie Quo vadis w Książu

Książ Wlkp. był jedną z kilkuset miejscowości w Polsce, które włączyły się w tegoroczną edycję Narodowego Czytania. Dokładnie o godz. 11.00, w sobotę, 3 września na ksiąskim Rynku rozbrzmiało głośne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. To druga odsłona akcji w naszej Gminie, która tym razem – co cieszy szczególnie – zgromadziła całkiem sporą grupę

W przygotowanej przez ksiąską Bibliotekę scenografii, przedstawiciele placówek oświatowych oraz samorządu, czytali wybrane fragmenty sienkiewiczowskiego dzieła. Na pamiątkę udziału w wydarzeniu, jego uczestnicy otrzymali okolicznościową kartę z odciśniętą pieczęcią Narodowego Czytania. Dodatkowo zainteresowane osoby, które przyniosły ze sobą egzemplarz książki, również mogły swoją powieść ozdobić pamiątkową pieczęcią.

Warto przypomnieć, że tegoroczna lektura nawiązywała do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100. rocznicą śmierci pisarza. Publiczne czytanie największych polskich dzieł literackich zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski, obejmując patronat nad tym wydarzeniem. Czytany był wówczas Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. Następnie słuchano Zemsty Aleksandra Fredry, potem Trylogii Henryka Sienkiewicza, a ostatnio Lalki Bolesława Prusa. W tym roku po raz pierwszy w wyborze lektury, która będzie czytana w całym kraju, mógł wziąć udział każdy. Odbył się plebiscyt, podczas którego powieść Quo Vadis konkurowała z 4 innymi, wielkimi dziełami.

Kolejna odsłona akcji już na początku września przyszłego roku. Zapraszamy!

Galeria