Aktualności

04.09.2016

1616-2016
Jubileusz 400-lecia kościoła w Mchach

Niezwykły i zarazem Wielki Jubileusz, bo 400-lecia istnienia kościoła obchodziła w ostatnią niedzielę sierpnia parafia pw. Świętego Marcina Biskupa w Mchach. Uroczystość połączona została z dorocznym odpustem parafialnym ku czci Matki Bożej Pocieszenia.

W sumie odpustowej, której przewodniczył ks. Biskup Grzegorz Balcerek, uczestniczyli także: Proboszcz parafii - ks. Stanisław Łopuszański, ks. Dziekan Wojciech Szymczak oraz ks. Grzegorz Piotrowski. Swoją obecnością uroczystość uświetnili również księża z dekanatu boreckiego oraz inni - zaprzyjaźnieni z parafią.

Na zaproszenie ks. Proboszcza, w Jubileuszu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, zarówno gminnych, jak i powiatowych, Goście spoza parafii, w tym nawet z Holandii (!), pochodząca z Charłubia, siostra Albertynka, Maria Kaźmierczak oraz oczywiście mchowscy Parafianie. O muzyczną oprawę liturgii zadbał śremski chór Corda Cordi oraz działający przy kościele, chórek dziecięco- młodzieżowy Wesołek Nutki.

Historia mchowskiej świątyni sięga 1575 roku. To wówczas, z inicjatywy Stanisława Sapińskiego, właściciela Mchów rozpoczęto jej budowę, która trwała aż…41 lat i ukończona została w 1616 roku. Wtedy też ówczesny biskup poświęcił kościółek i od tamtej pory liczą się dzieje mchowskiej parafii. Jak przeczytać można na stronie internetowej www.parafiamchy.pl, na przestrzeni czterech stuleci, kościół był wielokrotnie remontowany i odnawiany, przy nawie od strony południowej w XIX w. dobudowywano m.in. kruchtę, a także wsparty na czterech kolumienkach - chór. Dzisiejsze wnętrze świątyni, z późno klasycystycznym ołtarzem głównym i dwoma bocznymi w stylu rokokowym, zostało w ostatnim czasie pięknie odrestaurowane i odmalowane.

Tegoroczny, 400-letni Jubileusz wspaniale wpisuje się w inne ważne wydarzenia, które w tym roku świętuje kościół katolicki w Polsce. Przede wszystkim chodzi o 1050. Rocznicę Chrztu Polski. Odniesienia do tego właśnie Jubileuszu oraz do przypadającego w tym roku, Czasu Miłosierdzia, wielokrotnie przywoływane były w trakcie odprawianej mszy. Nawiązywał do nich często ks. Biskup, który w homilii zwrócił uwagę, jak wielką moc w życiu każdego chrześcijanina ma radość! Kościół, jako budynek może być piękny, ale prawdziwe piękno jest wtedy, gdy panuje w nim radość i gdy serca wiernych ogarnia radość!- mówił Biskup Balcerak. I owa atmosfera radości udzieliła się wszystkim uczestnikom, którzy po wielkich uroczystościach w kościele, przenieśli się na plac przy OSP, aby dalej świętować na zorganizowanym tam, pikniku rodzinnym. Podczas parafialnej zabawy można było skosztować różnego rodzaju przygotowanych przez parafian, przysmaków, posłuchać dźwięków muzyki (m.in. w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pięczkowa), podziwiać występy wokalne i taneczne. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji i nagród. A ponieważ pogoda dopisała, gdyby nie późna pora i tnące komary, piknik trwałby z pewnością do rana.

A więcej informacji oraz zdjęć z uroczystości, znajdziecie Państwo na stronie mchowskiej parafii! Zapraszamy do odwiedzenia!


Załączone fotografie zostały przekazane przez Proboszcza parafii w Mchach.

Galeria