Aktualności

30.08.2016

Dożynki Gminne 2016

W minioną niedzielę we Włościejewkach odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne. Tegoroczne święto plonów rozpoczęto uroczystą mszą świętą, odprawioną w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny we Włościejewkach, przez proboszcza ks. Andrzeja Dolskiego. Po zakończonej liturgii, barwny korowód dożynkowy na czele z Mażoretkami, Orkiestrą Dętą, pocztami sztandarowymi, licznie przybyłymi gośćmi i mieszkańcami gminy, w towarzystwie zaprzęgu konnego oraz sprzętu rolniczego, przemaszerował na pobliskie boisko sportowe.

Na miejscu, po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, przybyłych gości oraz wszystkich uczestników dożynek, przywitali tegoroczni ich gospodarze: Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak oraz sołtys Włościejewek Pani Iwona Zegar, którzy w swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom, ogrodnikom, sadownikom i pszczelarzom, za ich trud, poświęcenie i niezwykle ciężką pracę, jaką wkładają w to, by na naszych stołach nigdy nie zabrakło chleba. Wśród obrzędów dożynkowych, nie mogło również zabraknąć przekazania tradycyjnego bochna włodarzowi naszej gminy. Ten zaszczytny obowiązek wypełnili starości dożynkowi: Pani Bogumiła Muślewska i Pan Dariusz Józefiak, po czym nastąpiło uroczyste obtańczenie wieńca, do którego zespół Nadwarcianie z Krzykos oprócz gospodarzy imprezy, zaprosił również przedstawicieli lokalnego samorządu i Rady Miejskiej w Książu Wlkp. Po zakończeniu części obrzędowej dożynek, odbył się pokaz Drużyny Sikawki Konnej z Żabna. Tuż po godzinie osiemnastej na scenie powitaliśmy kapelę podwórkową Szczuny z Sulęcina .

W czasie trwania imprezy dożynkowej można było nabyć losy z loterii fantowej oraz odwiedzić liczne stoiska wystawowe i gastronomiczne, które cieszyły się popularnością zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników. Tegoroczne święto plonów zakończyło się zabawą taneczną przy akompaniamencie zespołu muzycznego Pagost.

Galeria