Aktualności

19.11.2018

Następne 100 lat dla NIEPODLEGŁEJ
tak świętował Książ Wlkp. po południu

Kolejna część świętowania w Książu Wlkp. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęła się o godz. 17.00 uroczystym przemarszem Orkiestry Dętej, Kompanii Honorowej 6. Batalionu Chemicznego Sił Powietrznych w Śremie, pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców pod nowo powstały mural. Odsłonięcia, drugiego w naszym miasteczku, wielkoformatowego arcydzieła dokonał Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak wraz z Panem Wojciechem Patryasem, który użyczył ściany swojej kamienicy do namalowania „Kwiatów wolności”, a także jego współtwórcy - Pani Anna Waluś i Pan Marek Maskimovich.

Następnie, już na Rynku, który w tym dniu rozświetlony był płomieniem strażackich pochodni, wszystkich zgromadzonych przywitała Dyrektor Centrum Kultury, Pani Mariola Kaźmierczak. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, poczet flagowy wciągnął flagę narodową na maszt. Uczestnicy uroczystości usłyszeli Apel pamięci, wygłoszony przez porucznik Annę Furtak, a po nim salwę honorową, którą oddała śremska Kompania Honorowa. Głos zabrał także Burmistrz Książa Wlkp. wspominając trudną drogę naszych przodów do odzyskania niepodległości.

W dalszej części obchodów uliczny Teatr Ognia Anthony Street z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu The Goors, przedstawił niepodległościowy spektakl plenerowy, który wśród świętującej na Rynku publiczności, .wywołał prawdziwy zachwyt i wzbudził sporo pozytywnych emocji. Wykorzystując symbolikę ognia, pirotechnikę i światła ledowe młodzi wykonawcy przedstawili losy naszej Ojczyzny w niezwykle efektowny i dynamiczny sposób. Występom tancerzy towarzyszyły dźwięki kultowych polskich utworów.

W tym, jakże świątecznym dniu, nie mogło zabraknąć tradycyjnego „Sto lat”, które w kolejnej zwrotce, wykonująca je ksiąska społeczność, zamieniła na „Dwieście (dla Niepodległej) lat. Kolejnym punktem popołudniowego spotkania było wykonanie przez 100 chętnych mieszkańców, tradycyjnego polskiego tańca, jakim jest przepiękny narodowy polonez. Tancerze, mimo iż nie mieli możliwości wcześniejszej próby, świetnie poradzili sobie z tanecznymi układami i figurami, za co - przez oglądającą ich publiczność - zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Do tegorocznych odchodów Narodowego Święta Niepodległości włączyli się także ksiąscy kibice i piłkarze POGONI KSIĄŻ. Wychodząc na płytę Rynku z ogromną biało-czerwoną flagą i racami, śpiewając znaną piłkarską piosenkę „POLSKA Biało-Czerwoni”, pokazali, że patriotyzm można wyrażać na różne sposoby…

A że światło i dźwięk stanowiły o ksiąskim charakterze popołudniowego świętowania, celebrowanie w Książu Wlkp. tak ważnego dla Polaków dnia, zakończył huczny i barwny pokaz sztucznych ogni.

***

W tym miejscu, tut. samorząd jako współorganizator jubileuszowych przedsięwzięć w ramach całorocznej akcji „Łączy nas pamięć”, pragnie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację niepodległościowego wydarzenia, a w szczególności:

 • CENTRUM KULTURY KSIĄŻ WLKP.
 • publicznym i niepublicznym szkołom podstawowym i przedszkolom
 • Orkiestrze Dętej, Mażoretkom i ich Prowadzącym
 • Gminnym Jednostkom OSP
 • Klubowi Sportowemu „POGOŃ KSIĄŻ’
 • Strefie Kibica Klubu Sportowego POGOŃ KSIĄŻ
 • Pocztom sztandarowym
 • Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp.
 • Grupie Rekonstrukcyjnej „KOSYNIERZY”
 • 19. Drużynie Harcerskiej CZARNE STOPY Książ Wlkp.
 • Studentom UNIWERSYTETU ENTUZJASTÓW ŚWIATA
 • Klubowi Robótek Ręcznych za 1000 rozetek biało-czerwonych na wszystkie tegoroczne imprezy patriotyczne oraz Paniom: Jolancie Łojewskiej i Annie Pawlickiej za najpiękniejsze, polskie Godło
 • Firmie ELJAN

oraz wszystkim Mieszkańcom i Gościom, którzy przyjąwszy zaproszenie na ksiąskie obchody stulecia wolności, tak licznie i wspaniale świętowali odzyskaną przez naszą Ojczyznę, Niepodległość!

Dziękując, zapraszamy Państwa jednocześnie na kolejne jubileuszowe wydarzenia!

Galeria