Aktualności

23.03.2018

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej.

Corocznie 20 marca, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej, mający przypominać społeczeństwom oraz decydentom o znaczeniu zdrowia jamy ustnej, zarówno w aspekcie zdrowotnych jak i ujęciu ekonomicznym. Inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI (World Dental Federation).

Uświadamianie dorosłych i dzieci o dobrych nawykach dotyczących higieny jamy ustnej i dowodzi, jak ważne dla zdrowia i ogólnego samopoczucia jest zdrowie zębów. Dlatego tez w Szkole Podstawowej w Mchach uczniowie spotkali się z Panem stomatologiem Rafałem Hałą. Dentysta odwiedził grupę przedszkolaków oraz uczniów klas I i III. Dzieci dowiedziały się jak prawidłowo szczotkować zęby i jak dbać o higienę jamy ustnej. Pan doktor opowiadał, że problem próchnicy dotyka już najmłodsze dzieci, dlatego ważna jest profilaktyka jamy ustnej.

Współcześnie około 90% światowej populacji podczas swojego życia cierpi na schorzenia jamy ustnej. 20 marca jest kluczową datą w kalendarzu działań osób i instytucji, które zajmują się zdrowiem jamy ustnej. Dzień ten jest okazją dla ludzi z całego świata, by pokazać skutki, które powodują choroby jamy ustnej, a także do przypomnienia liderom politycznym, że inwestycja w profilaktykę przynosi efekty w zakresie zdrowia jamy ustnej, a co za tym idzie – ogólnego stanu zdrowia. Jest to również dzień, w którym docenia się pracę lekarzy dentystów oraz branży stomatologicznej, która ma na celu poprawę stanu zdrowia jamy ustnej na świecie.

Galeria