Aktualności

23.10.2017

Członkowie Motocyklowego Stow. Pomocy Polakom Za Granicą Wschód – Zachód im. Rotmistrza Witolda Pileckiego z wizytą w Mchach

Członkowie Motocyklowego Stowarzyszenia Pomocy Polakom Za Granicą Wschód – Zachód im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w sobotę, 14 października zawitali do Mchów. W trakcie kilkugodzinnego pobytu w tejże miejscowości, motocykliści odwiedzili tamtejszą szkołę, złożyli kwiaty przy pomniku księdza arcybiskupa, zwiedzili mchowski kościółek i udali się na cmentarz parafialny, a zaraz potem - do pobliskiego Sebastianowa, miejsca urodzenia arcybiskupa Baraniaka.

Ta szczególna wizyta związana była z rajdem motocyklowym, jaki członkowie Stowarzyszenia zorganizowali ku czci niezłomnego duchownego. Goście zwiedzając szkołę, udali się do izby pamięci i oddali hołd patronowi placówki. Szczególnie wzruszającym momentem było wprowadzenie sztandaru Stowarzyszenia i wspólne z nauczycielami i pracownikami szkoły, odśpiewanie hymnu państwowego. Motocykliści nie zapomnieli również o przypadającym w tym dniu Święcie Komisji Edukacji Narodowej i z tej okazji złożyli życzenia pedagogom oraz wszystkim pracownikom szkoły.

Odwiedziny tak niecodziennych gości z pewnością na długo pozostaną w pamięci całej mchowskiej społeczności, podobnie zresztą jak zorganizowane kilka dni wcześniej spotkanie z dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, dr. hab. Rafałem Reczkiem. Okazją do złożenia wizyty przez Pana Dyrektora było przypadające 4 października, święto szkoły. Po złożonym w tym dniu uroczystym ślubowania uczniów klasy pierwszej, głos zabrał Dyrektor Reczek. W swoim wystąpieniu przypomniał historię życia i działalności niezłomnego Ks. Abp. Antoniego Baraniaka, który od lat patronuje miejscowej szkoły, a którego w tym roku przypada okrągła rocznica otrzymania nominacji arcybiskupiej (60 lat temu) i śmierci (40 lat temu). Te dwie daty były też punktem odniesienia podczas naukowej jubileuszowej sesji poświęconej arcybiskupowi Baraniakowi, jaka w piątek, 6 października odbyła się w Warszawie.

Galeria