Aktualności

05.09.2017

Mchy w dożynkowym klimacie…

Nie dopisała tylko pogoda. Chciałoby się powiedzieć, wspominając niezwykle udane tegoroczne Święto Plonów, które w minioną niedzielę odbyło się w Mchach. Tradycyjnie, rozpoczęła je uroczysta msza święta dziękczynna, odprawiona w kościele  p.w. Św. Marcina Biskupa w Mchach przez proboszcza tamtejszej parafii, ks. Stanisława Łopuszańskiego. Po zakończonej liturgii, barwy korowód dożynkowy, na czele z Orkiestrą Dętą, Mażoretkami oraz licznie przybyłymi gośćmi i mieszkańcami gminy, w asyście zaprzęgu konnego i sprzętu rolniczego, przemaszerował na pobliskie przyszkolne boisko sportowe.

Na miejscu, po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego, uczestników dożynek, powitali tegoroczni ich gospodarze: Zastępca Burmistrza Książa Wlkp., Pani Mirela Grześkowiak oraz sołtys Mchów, Pan Eugeniusz Kaźmierczak, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali ogromne znaczenie trudu i ciężkiej pracy rolników, wkładanej w to, aby na naszych stolach nigdy nie zabrakło chleba.

Podczas uroczystości, głos zabrał także Starosta Śremski, Pan Zenon Jahns, który dziękując rolnikom, sadownikom i pszczelarzom za ich poświęcenie, nawiązał także do  ogromu zniszczeń  w gospodarstwach rolnych i tegorocznych uprawach, spowodowanych  przez sierpniową nawałnicę, w której na terenie powiatu  śremskiego, szczególnie ucierpieli mieszkańcy Gminy Książ Wlkp.

Zaszczytny obowiązek, przekazania tradycyjnego bochna chleba, gospodarzom  tegorocznego Święta Plonów, wypełnili starości dożynkowi : Pani Renata Klausa oraz Pan Piotr Marszałek, po czym dożynkowy bochenek rozdzielony został pomiędzy wszystkich zebranych.

O oprawę artystyczną obchodów, zadbał Zespół Tańca Ludowego „Swojacy”, którego barwne występy nawiązywały do kultury i tradycji związanej z obrzędami dożynkowymi. 

Podczas niedzielnej imprezy, podziwiać można było również występy przedszkolaków z Książa Wlkp., przedstawicieli Ogniska Muzycznego z Mchów, uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Abp. A. Baraniaka w Mchach oraz lokalnego Chóru Consensus.  Sporą niespodzianką okazał się także  program biesiadny przygotowany przez grono pedagogiczne miejscowej szkoły oraz Centrum Kultury Książ Wlkp.

W dalszej części imprezy, na scenie zagościła Kapela Podwórkowa EKA  oraz gwiazda muzyki disco polo- zespół Danielo.

Podczas Dożynek, można było nabyć  losy z loterii fantowej oraz skorzystać z licznych stoisk wystawowych i gastronomicznych. Gminne Dożynki w Mchach zakończył pokaz  Fire Show oraz  zabawa taneczna przy akompaniamencie zespołu muzycznego Amigo Band, które mimo kapryśnej pogody cieszyły się sporą frekwencją mieszkańców oraz przyjezdnych gości.

Na wysokości zadania stanęła także mchowska społeczność, która od wczesnych godzin rannych przygotowywała się do przyjęcia dożynkowych gości.  Przystrojone zabawnymi cytatami i pomysłowymi dekoracjami domostwa, wspaniale wpisały się w klimat dożynkowo- gospodarski. Niektóre z projektów swym rozmachem i polotem, zrobiły prawdziwą furorę i stały się tłem dla fotograficznych pamiątek z tegorocznych uroczystości. Gratulując inicjatywy, składamy wszystkim Mieszkańcom Mchów na czele z Panem Sołtysem słowa uznania i podziękowania. 

Galeria