Aktualności

01.03.2019

Śpiewająco podsumowano projekt „Łączy nas pamięć

Lata dwudzieste, lata trzydzieste - ten zanany wszystkim przebój dwudziestolecia międzywojennego, wprawił w iście karnawałowy nastrój wszystkie osoby, które przyjęły zaproszenie do udziału w Wieczorze z piosenką przedwojenną, jaki odbył się w niedzielę, 24 lutego w Chwałkowie Kościelnym. Przygotowany wspólnie przez Centrum Kultury i miejscową Szkołę Podstawową koncert, z jednej strony wieńczył gminne obchody stulecia Powstania Wielkopolskiego, z drugiej - stanowił podsumowanie wszystkich wydarzeń, jakie na przełomie 2018/2019 roku, w ramach projektu  „Łączy nas pamięć”, odbyły się w naszej Gminie.

Poza wspomnianym wyżej szlagierem, z ust wykonawców (członków ksiąskiego Chóru Consensus i pracowników CK), popłynęły w tym dniu także inne znane i lubiane utwory. Umówiłem się z nią na dziewiątą, Już taki jestem zimny drań, czy Ta mała piła dziś i jest wstawiona, przeniosły uczestników niedzielnego koncertu w czasy zabawy i początków polskiego kina. Zarówno dobór repertuaru, jak i samo jego zaprezentowanie, przygotowane zostało na niezwykle wysokim poziomie. Jeśli do tego dodać wykonywaną na żywo muzykę (na pianinie artystom rewelacyjnie akompaniował – Książanin, Mariusz Śląski) oraz zaaranżowaną specjalnie na tę okazję świetlicę, każdy kto podążając na czerwonym dywanie i przekraczając drzwi „GRAND HOTELU”, mógł poczuć się niczym bohater artystycznej rewii, rodem z początku XX wieku.

W trakcie wieczoru miało także miejsce podsumowanie gminnego, wirtualnego konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz prezentacja 3 książkowych publikacji wydanych z okazji stulecia zrywu. O tych ostatnich opowiedział przedstawiciel poznańskiego IPN-u, Pan Tomasz Cieślak, który uczestnikom chwałkowskiego spotkania, przybliżył również okoliczności i wydarzenia zarówno poprzedzające wybuch powstania, jak i te, które miały miejsce w czasie jego trwania. Szczególnym punktem powstańczej prezentacji były wątki związane z uczestnictwem w Powstaniu, osób pochodzących z Ziemi Ksiąskiej. Zainteresowały one m.in. potomków wielkopolskiego zrywu, którzy licznie uczestniczyli w niedzielnym wydarzeniu.

Na koniec spotkania, wszystkie osoby, które wzięły w nim udział, poczęstowane zostały smacznym i zdrowym wypiekiem o swojsko brzmiącej nazwie KSIĄŻęce Kosynierki oraz otrzymały okolicznościową kartkę pocztową.

*Więcej informacji na temat nowości, jakie zainicjowane zostały w ostatnim czasie przez ksiąski samorząd, już niebawem na gminnym portalu.

Galeria