Aktualności

07.06.2018

Sytuacja w Gminie Książ Wlkp. po intensywnych opadach deszczu

Anomalia pogodowe, jakich w ostatnim czasie nie brakuje, niestety nie omijają naszej Gminy. Tym razem na przełomie maja i czerwca doświadczyliśmy niezwykle uciążliwej - jak na tę porę roku - fali upałów, której towarzyszyły dynamiczne zjawiska atmosferyczne. Po wielu tygodniach wysokich temperatur i braku opadów, w pierwszy weekend czerwca spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu jednego miesiąca. Ulewy, które przeszły przez obszar całej Wielkopolski , najbardziej dotkliwie odczuli mieszkańcy Chrząstowa.

W ciągu dwóch dni (2-3.06.) średnia suma opadów wyniosła od 25 mm do 40, a miejscami nawet powyżej 60 mm wody na metr2 podczas jednego opadu. Z kolei średni czas ulewy, wyniósł niespełna 20 minut. Na terenie Gminy Książ Wlkp. doszło do licznych zalań oraz podtopień nieruchomości, a także budynków mieszkalnych i inwentarskich. W akcje wypompowywania wody oraz zabezpieczania posesji przed zalaniem zaangażowane zostały miejscowe jednostki OSP. Najwięcej pracy strażacy mieli w Chrząstowie. Położoną wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 436 miejscowość, nawiedziły tak intensywne ulewy, że przez ponad 9 godzin, 30 strażaków z 5 jednostek OSP, prowadziło działania z użyciem 5 motopomp, które łącznie wypompowały ponad 900 tys. litrów wody! W najbardziej kulminacyjnym momencie nie było widać granic przebiegu drogi wojewódzkiej a poziom wody sięgał powyżej 50 cm! Podczas trwania całej akcji druhowie i pomagający im mieszkańcy Chrząstowa, workami z piaskiem zabezpieczali posesje przed zalewaniem, głownie wodami spływającymi z drogi wojewódzkiej oraz z przylegających do niej pól. Jeszcze do połowy tego tygodnia trwały prace porządkowe podtopionych nieruchomości.

W związku z zaistniałą sytuacją Burmistrz Książa Wlkp. skierował pismo do Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich o pogłębienie oraz udrożnienie rowów wzdłuż drogi 436, którego treść przekazana została także do wiadomości Marszałka Województwa. W poniedziałek odbyła się również wideokonferencja z udziałem Wojewody, podczas której poszczególne gminy składały raporty z niedzielnej ulewy. Jak się okazało podobna do naszej sytuacja meteorologiczna, dotknęła również inne wielkopolskie samorządy. Na zakończenie konferencji Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu, przekazała informację, iż tak niespokojna aura, wywołująca niezwykle dotkliwe zjawiska, w najbliższym czasie będzie jeszcze wielokrotnie dawać znać o sobie. Dyrektor zwracała też uwagę na stały monitoring pogodowy i konieczność szybkiego przekazywania informacji lokalnej społeczności. I w tym miejscu – po raz kolejny – apelujemy do Państwa o korzystnie z różnego rodzaju form pozyskiwania komunikatów meteorologicznych. Służy temu m.in. darmowa aplikacja, którą tut. samorząd oferuje swoim mieszkańcom już od kilku lat. Mowa tu oczywiście o Alertowniku. Więcej szczegółów na jego temat znajdą Państwo na naszej stronie internetowej, w zakładce ALERTOWNIK. Bezpośredni link do aplikacji to http://www.ksiaz-wlkp.pl/?mid=1&smid=7&pg=3&nid=1389. Zachęcamy do jej pobrania.

To, jak niebezpieczne mogą być gwałtowne opady i jakie niosą za sobą przykre konsekwencje, pokazują m.in. zdjęcia z Chrząstowa, bezpośrednio po przejściu ulewy. Wprawdzie przed niektórymi działaniami natury nie jesteśmy w stanie się ustrzec, to jednak świadomość, iż wiemy o takich, czy innych zagrożeniach, pozwala nie tylko na podjęcie działań zabezpieczających, co również daje poczucie mentalnego przygotowania się na taką ewentualność. Dlatego m.in. warto pozyskiwać różnego rodzaju informacje.

Galeria