Aktualności

07.05.2018

Wizyta gości z Francji za nami…

W ostatnim tygodniu kwietnia Gmina Książ Wlkp. gościła mieszkańców partnerskiego samorządu La Guerche de Bretagne. Przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Fest- Noz program pobytu gości z Francji obejmował szereg atrakcji. Podczas 6-dniowej wizyty, Francuzi mieli okazję nie tylko podziwiać walory turystyczno-krajobrazowe naszego regionu, ale przede wszystkim uczestniczyć w ważnych wydarzeniach kulturalnych związanych z obchodami 170. rocznicy bitwy o Książ 1848 r. oraz przypadającymi w 2018 roku: 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a także 25-leciem nawiązania partnerstwa polsko-francuskiego.

Tegoroczną wymianę zainaugurowało uroczyste powitanie przyjezdnych przez Burmistrza Książa Wlkp., Pana Teofila Marciniaka, które odbyło się w środę, 25 kwietnia w Urzędzie Miejskim w Książu Wlkp. Stanowiło ono okazję do wzniesienia wspólnego toastu oraz wykonania pamiątkowego zdjęcia.

W czwartek, goście z Francji, uczestniczyli w XLIV Sesji Rady Miejskiej w Książu Wlkp., podczas której podpisano uroczystą deklarację o kontynuowaniu współpracy pomiędzy Gminami Książ Wlkp. i La Guerche de Bretagne w 25. rocznicę nawiązania partnerstwa polsko-francuskiego.

Z kolei w piątek, 27 kwietnia uczestnicy wymiany wybrali się z wizytą do Poznania- stolicy Wielkopolski, gdzie zwiedzili m.in. Dom Bretanii oraz Rogalowe Muzeum. Wieczorem, czekały na nich lokalne atrakcje w postaci spektaklu  pt. „Noc Wiosny Ludów- teatr cieni” i ogniska z kiełbaskami.

Atrakcji nie zabrakło również w sobotę i niedzielę. Na początek, w sobotę goście z Francji  odwiedzili Gogolewo, aby następnie- już po południu - być świadkami  wspaniałego widowiska „Z kosą na Prusaka”, czyli inscenizacji bitwy o Książ 1848 r. Tymczasem, w niedzielę w trakcie uroczystych obchodów Wiosny Ludów na Mogiłach, wspólnie z przedstawicielami  lokalnego samorządu posadzili drzewo pamięci (klon jawor)  z okazji 25. rocznicy nawiązania partnerstwa polsko – francuskiego.

Oficjalne zakończenie tegorocznej wymiany odbyło się niedzielne popołudnie w Restauracji Słoneczny Dwór. Podczas spotkania, Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak podkreślając ogromne znaczenie wzajemnej współpracy, podziękował za wspólnie spędzony czas. 

W poniedziałkowy poranek, pobyt przedstawicieli samorządu La Guerche de Bretagne w Gminie Książ Wlkp., dobiegł końca. Jego uczestnicy po pożegnaniu z gospodarzami, u których przebywali opuścili naszą małą Ojczyznę, zmierzając do rodzimej Francji. Pozytywne emocje oraz ogrom wrażeń, z pewnością na długo zapisały się w Ich pamięci.

Galeria