Aktualności

31.10.2019

ORLENowskie granty dla szkół

Niezwykłe wydarzenie miało miejsce 9 października w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Była to uroczysta Gala podsumowująca II edycję programu grantowego Fundacji ORLEN - „Moje miejsce na Ziemi”.
W gronie 276 zaproszonych na Galę beneficjentów, znalazły się 2 gminne szkoły podstawowe - z Chwałkowa Kościelnego i z Mchów, którym dzięki współpracy z tut. Urzędem, udało się pozyskać wsparcie finansowane.

30.10.2019

80 nowych uczniów złożyło ślubowanie

Drugi miesiąc szkoły, to zwykle czas, w którym najmłodsi uczniowie zostają pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Dzieje się tak poprzez jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego pierwszoklasisty - pasowanie na ucznia. W minionym okresie, w trzech gminnych placówkach: w Chwałkowie Kościelnym, Książu Wlkp. i w Mchach, odbywały się niezwykłe uroczystości, podczas których do ślubowania przystąpiło równo 80 młodych adeptów wiedzy. Poza głównymi bohaterami, ich rodzicami, dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami, w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele ksiąskiego samorządu oraz przyjaciele szkół.

29.10.2019

,,Nie chodzi o to, ile ma się lat, ważne jak się starzeje”
spotkanie integracyjne seniorek w Dworku w Gogolewie

W poniedziałek, 14 października odbyło się spotkanie integracyjne dla seniorek wsi Gogolewo, Zakrzewice i Świączyń, które zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. 30 pań w towarzystwie 4 prelegentów zgłębiały swoją wiedzę o pięknym wyglądzie, dobrym samopoczuciu, a także… lokalnej historii.  W spotkaniu zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Książu Wlkp. we współpracy z sołtysami Gogolewa, Zakrzewic oraz Świączynia, uczestniczył także Burmistrz Książa Wlkp., Pan Teofil Marciniak.

29.10.2019

Bezpłatna mammografia

W najbliższy wtorek, 5 listopada odbędzie się bezpłatna  mammografia.

28.10.2019

Wspominając tych, którzy oddali życie za Ojczyznę…

W piątek, 18 października, przypadający na dwa dni przed 80. rocznicą rozstrzelania Mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej, potomkowie Bohaterów wraz z zaproszonymi gośćmi, wspominali Ich niezwykłe osobowości oraz odwagę, jaką wykazali się oddając życie za Ojczyznę jesienią 1939 r. Pierwszy dzień patriotycznych obchodów rozpoczął się tematycznym wykładem Pana Tomasza Cieślaka, przedstawiciela Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

28.10.2019

Uczczenie pamięci Rozstrzelanych na ksiąskim Rynku 80 lat temu

20 października 1939 r. to niezwykle ważna data dla lokalnej społeczności. Tego dnia na ksiąskim Rynku stracono 17 niewinnych mężczyzn, którzy zginęli wówczas tylko dlatego, że byli Polakami. Wielu z nich to przodkowie współcześnie żyjących mieszkańców Gminy Książ Wlkp. i Dolsk, stąd też kolejna, 80. rocznica rozstrzelania Mieszkańców Ziemi Ksiąskiej i Dolskiej przygotowana została i upamiętniona wspólnie z członkami obu tych społeczności.