Aktualności

23.08.2017

Relacja z wymiany polsko- francuskiej w Gminie Książ Wlkp.,

W minionym tygodniu, Gmina Książ Wlkp. w ramach ponad 20-letniej współpracy, gościła mieszkańców partnerskiego samorządu La Guerche de Bretagne. Przygotowany przez Stowarzyszenie Fest - Noz  program pobytu  gości z Francji obejmował szereg atrakcji i na szczęście - pomimo utrudnień spowodowanych poprzedzającą przyjazd Francuzów do Polski – nawałnicą, udało się go w całości zrealizować. W czasie 8 dni pobytu, goście mieli okazję podziwiać walory turystyczno- krajobrazowe i kulturalne nie tylko naszego regionu, ale także sąsiadującego z Wielkopolską - Dolnego Śląska.

Tegoroczną wymianę polsko – francuską zainaugurowało uroczyste powitanie przyjezdnych przez Burmistrza Książa Wlkp., Pana Teofila Marciniaka oraz jego Zastępcę, Panią Mirelę Grześkowiak, które odbyło się w niedzielę 13 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Książu Wlkp. Stanowiło ono okazję do wzniesienia wspólnego toastu tradycyjną lampką szampana oraz wykonania pamiątkowego zdjęcia.

Atrakcji nie zabrało również w poniedziałek, kiedy to uczestnicy wymiany, udali się z wizytą do Gniezna – pierwszej stolicy Polski. W drodze powrotnej zwiedzili także Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, które wywarło na nich ogromne wrażenie.

Wtorkowy dzień sprzyjał  natomiast nawiązywaniu bliższych relacji oraz wzajemnego poznawania się pomiędzy rodzinami. A wszystko to za sprawą pikniku integracyjnego, zorganizowanego przez członków Stowarzyszenia Fest- Noz w „Gajówce” w Zbrudzewie. Chwila relaksu na świeżym powietrzu, stanowiła zapowiedź dalszej, intensywnej części wizyty w Polsce.

W środowy poranek, goście z Francji udali się do Wrocławia, gdzie spacerując ulicami miasta podziwiali nadodrzańskie krajobrazy oraz poznawali  historię miejscowych zabytków. Podobnie było też w czwartek, kiedy to francuscy turyści wyruszyli w dalszą podróż do  klimatycznego zamku w Książu oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy, będącego największą drewnianą barokową świątynią na świecie. 

Piątkowy dzień w całości poświęcony został Gminie Książ Wlkp. Wycieczkowicze, w ramach programu przygotowanego przez miejscowe Centrum Kultury odwiedzili m.in. Bibliotekę Publiczną, Izbę Regionalną oraz Mogiły Powstańcze w Książu Wlkp. Po krótkim odpoczynku w tutejszym magistracie, udali się do pobliskiego Gogolewa, gdzie historię malowniczego kościółka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, przybliżył Radny Pan Paweł Walkowiak. Zwieńczeniem pobytu w wiosce było przygotowane specjalnie na tę okazję ognisko.

Po  niezwykle wyczerpującym dniu przyszedł czas na oficjalne zakończenie tegorocznej wymiany. Odbyło się ono na sali wiejskiej w Kiełczynku. Podczas spotkania, Burmistrz Książa Wlkp., podkreślając ogromne znaczenie wzajemnej współpracy,  podziękował  wszystkim uczestnikom  za wspólnie spędzony czas.  Z okazji przypadającej w przyszłym roku, 25. rocznicy nawiązania współpracy pomiędzy samorządami gmin Książ Wielkopolski (Polska) i La Guerche de Bretagne (Francja), Pan Teofil Marciniak na ręce Pani Irenes Gerault - Wiceprezes Stowarzyszenia po stronie francuskiej, przekazał  zaproszenie do udziału w uroczystych obchodach tegoż jubileuszu, które odbędą się w Książu Wlkp. w kwietniu 2018 roku.

W przedostatni dzień pobytu w naszej Gminie, przyjezdni z Francji, mieli okazję uczestniczyć w obrzędach dożynkowych we wsi Konarzyce. W programie uroczystości nie mogło zabraknąć tradycyjnego wręczenia chlebów żniwnych zaproszonym gościom i rolnikom, a także dożynkowych przyśpiewek przygotowanych przez Chór Consensus. O część artystyczną imprezy zadbała Orkiestra Dęta OSP oraz Mażoretki z Książa Wlkp., a także akordeoniści ze Śremu: Pan Zygfryd Dębczak i Pan Stefan Sadyś.

W niedzielny poranek, tygodniowy pobyt przedstawicieli mieszkańców partnerskiego samorządu La Guerche de Bretagne w Gminie Książ Wlkp., dobiegł końca. Jego uczestnicy, po pożegnaniu z gospodarzami, u których przebywali, z bagażem pełnym wrażeńi pozytywnych emocji, opuścili naszą małą Ojczyznę, zmierzając do rodzimej Francji.

***

Za przygotowanie pobytu gości z Francji w Gminie Książ Wlkp. odpowiedzialni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Fest-Noz, na czele z jego Prezesem, Panem Pawłem Piaseckim. Bez wątpienia – co wielokrotnie potwierdzali zadowoleni Francuzi- świetnie się  z powierzonego im zadania, wywiązali. I za to członkom Stowarzyszenia składamy wyrazy podziękowania i uznania. Słowa wdzięczności kierujemy także do rodzin, które gościły francuskich turystów. Z pewnością nie ostatni raz…

Galeria