Aktualności

08.05.2017

Manewry strażackie jednostek OSP Gminy Książ Wlkp.

W sobotę, 29 kwietnia Zarząd Miejsko-Gminny Związku OSP RP Gminy Książ Wlkp. zorganizował przy współpracy z Gminnym Centrum Zarządzania Kryzysowego i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Śremie oraz w porozumieniu z Nadleśnictwem Piaski, manewry strażackie gminnych jednostek OSP.

Około godz. 900 na terenie Leśnictwa Mchy jednostki OSP zostały zadysponowane do pożaru gałęzi na zrębie wewnątrz lasu. W krótkim czasie przybyło sześć jednostek, które sprawnie ugasiły źródło ognia, znajdujące się w bliskiej odległości od młodnika sosnowego (co zgodnie z założonym scenariuszem było dodatkowym działaniem podczas prowadzenia akcji gaśniczej).

Podczas dogaszania pożaru, strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym, jaki miał miejsce w pobliżu pożaru – samochód, który wjechał na teren prowadzenia zrębu, został przygnieciony upadającym drzewem, dodatkowo pilarz ścinający to drzewo podczas prac przeciął sobie nogę pilarką spalinową. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy, przystąpili do udzielenia pomocy poszkodowanym. Zakleszczonego kierowcę udało się wydobyć dopiero po użyciu specjalistycznego sprzętu (nożyc hydraulicznych).

Manewry jednostek OSP miały na celu praktyczne sprawdzenie i doskonalenie umiejętności sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej w gminie. Całości akcji przyglądali się przedstawiciele KP PSP w Śremie, Komendant Gminny ZOSP RP oraz członek GCZK w Książu Wlkp. Po zakończeniu działań omówione zostały błędy i niedociągnięcia, jakie pojawiły się podczas odbywania się manewrów.

Wszystkie, uczestniczące w akcji, osoby zgodnie stwierdziły, iż organizacja tego typu ćwiczeń jest jak najbardziej potrzebna i uzasadniona. Działania takie powinny przynieść wymierne efekty przy prowadzeniu prawdziwych akcji ratowniczo - gaśniczych.

Galeria