Aktualności

31.10.2019

ORLENowskie granty dla szkół

iezwykłe wydarzenie miało miejsce 9 października w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach. Była to uroczysta Gala podsumowująca II edycję programu grantowego Fundacji ORLEN - „Moje miejsce na Ziemi”. W gronie 276 zaproszonych na Galę beneficjentów, znalazły się 2 gminne szkoły podstawowe - z Chwałkowa Kościelnego i z Mchów, którym dzięki współpracy z tut. Urzędem, udało się pozyskać wsparcie finansowane.

„….W tej edycji programu wyróżniliśmy aż 276 organizacji z całej Polski. Co istotne blisko 50% laureatów to organizacje wiejskie, a 25% to podmioty z miejscowości do 20 tys. mieszkańców. Odpowiadamy więc na potrzeby wszystkich, którzy naszej pomocy najbardziej potrzebują. Trudno dziś znaleźć miejsca na mapie Polski, gdzie nie bylibyśmy obecni i służyli wsparciem” – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Naborowi wniosków do programu „Moje miejsce na Ziemi” towarzyszyło 50 spotkań na stacjach paliw ORLEN w całej Polsce. Mieszkańcy mogli kreatywnie spędzić czas, ale przede wszystkim lepiej poznać zasady programu i omówić swój pomysł na projekt.

Wieczór, podczas którego odbywała się Gala, uświetnili wspaniali prelegenci oraz artyści w osobach: Piotr Pogon (ultramaratończyk i społecznik), Maciej Kurzajewski (prezenter telewizyjny i dziennikarz sportowy), Anna Popek (dziennikarka i prezenterka telewizyjna) oraz Sławek Uniatowski (wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista). Przesłaniem Gali, jak i całego konkursu, było społecznictwo, stawianie akcentu nie na osobie „Ja” lecz na drugim człowieku, wygrywanie uporem i ciężką pracą, doceniając to, co się ma, a przy tym dostrzegając więcej niż inni.

Ostatecznie, dzięki wsparciu otrzymanemu z Fundacji ORLEN, ksiąskie placówki realizować będą następujące projekty:

 • Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Chwałkowie Kościelnym –

  Tytuł projektu: „Ważna jest segregacja śmieci – wiedzą to nawet dzieci”. 

  Cel projektu: poprawa lokalnego stanu środowiska naturalnego; podnoszenie świadomości ekologicznej uczniów, promowanie ekologicznego styl życia w szkole, w środowisku  i domostwach uczniów.

  Działania w ramach projektu:  zorganizowanie wycieczki do Zakładu Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach; zakup pojemników do segregowania odpadów oraz szereg akcji i działań ekologiczne.

  Pozyskana kwota wsparcia: 7 500,00 zł.

   

 • Szkoła Podstawowa im. Ks. Abp. A. Baraniaka w Mchach -

  Tytuł projektu: „Pamięć i ślad – budujemy mosty pamięci”

  Cel projektu: zachowanie dziedzictwa historycznego oraz rozwoju edukacji, kultury i sztuki.

  Działania w ramach projektu: gromadzenie pamiątek; przygotowanie miejsca ekspozycji; zorganizowanie wystawy związanej z odzyskaniem i budową przez Polskę niepodległości;  wycieczka tematyczna do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

  Pozyskana kwota wsparcia: 4 000,00 zł

Gratulujemy sukcesu i życzymy pozytywnych realizacji : )

Galeria