Aktualności

31.10.2019

O bezpieczeństwie energii jądrowej i o życiu w afrykańskich krajach, czyli energetyczno-podróżniczy wykład dra Stefana Doerffera

Energia jądrowa. Te dwa słowa wciąż jeszcze wzbudzają wiele kontrowersji i niepokoju. Na wtorkowym spotkaniu (22 października, w Centrum Kultury) zatytułowanym Od energii jądrowej do… Afryki”, dr Stefan  Doerffer - naukowiec, który przez większość swojego życia zawodowego związany był z okrętownictwem i energetyką jądrową właśnie - starał się wyjaśnić związane z tym zagadnieniem wątpliwości. Odpowiadając na pytania o jej bezpieczeństwo a zarazem uspokajając słuchaczy, zapoznał uczestników spotkania z działaniem i rodzajami elektrowni jądrowych, a także przedstawił środowiskowe i ekonomiczne korzyści, jakie płyną z wykorzystywania tego typu odnawialnych źródeł energii. Z pewnością członkowie Uniwersytetu Entuzjastów Świata, szkolna młodzież, a także inne obecne na wykładzie osoby, przekonały się, że energia jądrowa to nie tylko  przyszłościowe, ale także pełne zalet - jeśli chodzi o pozyskiwanie źródeł prądu -  rozwiązanie.

Dr Stefan Doerffer to nie tylko wybitny uczony, ale również pasjonat podróży, który zwiedził już sporą część świata. W drugiej części spotkania podzielił się wrażeniami z ostatniej wyprawy, na którą wraz z rodziną, wybrał się do Tanzanii i Kenii. Opowiadał o afrykańskim klimacie i pustynnym krajobrazie, o dzikich zwierzętach, ale także o życiu codziennym rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu. Wypowiedź urozmaiciły zdjęcia ze zbiorów doktora, który uwielbia dokumentować nie tylko egzotyczne miejsca, ale i rzeczy, na które natrafia podczas swoich podróży.

To już drugie spotkanie mieszkańców Gminy Książ Wlkp. z dr. Stefanem Doerfferem. W styczniu tego roku dzięki przygotowanej przez podróżnika prezentacji, książanie mieli okazję poznać zarówno kulturę Japonii, jak i przyrodę amerykańskiej Arizony...

Choć doktor na co dzień mieszka w Kanadzie, często odwiedza naszą małą Ojczyznę. Ma tu bowiem swoje rodzinne korzenie - Jego dziadek, Stefan Doerffer był jednym z 17 Rozstrzelanych na ksiąskim Rynku podczas operacji Tannenberg w 1939 r. To między innymi tegoroczna, okrągła rocznica tamtych tragicznych wydarzeń sprawiła, że znów zawitał do Polski.

Galerię zdjęć udostępniło Centrum Kultury Książ Wlkp.