Aktualności

30.10.2019

80 nowych uczniów złożyło ślubowanie

Drugi miesiąc szkoły, to zwykle czas, w którym najmłodsi uczniowie zostają pełnoprawnymi członkami szkolnej społeczności. Dzieje się tak poprzez jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego pierwszoklasisty - pasowanie na ucznia. W minionym okresie, w trzech gminnych placówkach: w Chwałkowie Kościelnym, Książu Wlkp. i w Mchach, odbywały się niezwykłe uroczystości, podczas których do ślubowania przystąpiło równo 80 młodych adeptów wiedzy. Poza głównymi bohaterami, ich rodzicami, dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami, w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele ksiąskiego samorządu oraz przyjaciele szkół.

Wszystkim trzem uroczystościom towarzyszyła wspaniała oprawa artystyczno-muzyczna przygotowana zarówno przez samych pierwszoklasistów, jak i przez ich starszych kolegów. Ci najmłodsi, w trakcie swojego występu, śpiewali, recytowali i tańczyli. Zgodnie z tradycją, musieli się również wykazać wiedzą i umiejętnościami, w testach i sprawdzianach przeprowadzonych przez starszych uczniów. Pierwszaki udowodniły w nich, że potrafią czytać, liczyć i układać wyrazy z sylab, a także że znają zasady ruchu drogowego. Wszyscy uczniowie wzorowo zdali „egzamin pierwszoklasisty", za co  otrzymali pochwały i gratulacje od dyrektorów.

W najważniejszym momencie uroczystości, w niezwykle podniosłej atmosferze, przed szkolnym sztandarem, w obecności wszystkich zaproszonych gości, pierwszacy ślubowali być „….dobrymi uczniami i Polakami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom  i nauczycielom…” Dyrektorzy szkół: Pani Elżbieta Kapcińska, Pani Małgorzata Stefaniak oraz Pani Barbara Kapturek, dokonały symbolicznego pasowania.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Nie zabrakło też życzeń, gratulacji, wspólnej fotografii i słodkiego poczęstunku.

Galerię zdjęć udostępniły szkoły podstawowe.