Aktualności

07.10.2019

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie świętował jubileusz 240-lecia istnienia

W przedostatni weekend września, 21 i 22 dnia miesiąca, obchodzono jubileusz 240-lecia Kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Gogolewie. Tradycyjnie, na pierwszy dzień dwudniowego odpustu, pielgrzymi przybywali z różnych stron gminy, powiatu, regionu i to najprzeróżniejszymi środkami transportu: rowerami, samochodami, autokarami, a nawet kajakami i statkiem. Startująca ze Śremu Nadwarciańska Pielgrzymka Śladami Krzyża Świętego, wyruszyła już  o godz. 5.30, aby na czas pokonać pieszo blisko 20-kilometrową trasę. Z kolei o 8.30, w drogę do Gogolewa, udali się rozśpiewani parafianie z kościoła pw. św. Antoniego Padewskiego oraz św. Mikołaja w Książu Wlkp.

Nad zakolem Warty na pielgrzymów czekali już mieszkańcy wsi oraz okolicznych miejscowości, aby wspólnie przywitać krzyż płynący zgodnie z legendą pod prąd, czyli od strony Śremu. Następnie procesja, w trakcie której kapłani nieśli drewniany symbol ukrzyżowanego Chrystusa, udała się do miejscowej świątyni. Zebrani uczestniczyli w uroczystej mszy św., podczas której uczniowie Szkoły Podstawowej w Książu Wlkp. zaprezentowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Liturgia zakończyła się adoracją krzyża świętego.

Po nabożeństwie wszyscy udali się na plac przy gogolewskiej świetlicy, aby tam, na miejscu, w otoczeniu nadwarciańskiej przyrody, wspólnie biesiadować i próbować grillowanej kiełbaski, tradycyjnych ciast oraz słynnej pajdy chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Kto miał ochotę mógł również spróbować przepysznego, domowego twarogu. W tym dniu na pielgrzymów czekały także dodatkowe atrakcje. Dzięki uprzejmości właściciela Dworu Gogolewo miał miejsce pokaz starych samochodów, a za sprawą Pań z Koła Gospodyń Wiejskich Gogolewo - Świączyń, zorganizowana została wystawa prac wyszywanych własnoręcznie przez członkinie Koła.

Z kolei drugiego dnia odpustu, w niedzielę, odbyły się oficjalne obchody jubileuszu. W samo południe w drewnianym kościółku odprawiona została uroczysta msza święta. Celebrował ją ks. arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Podczas nabożeństwa miało miejsce wyjątkowe, jak na jubileusz przystało, wydarzenie. Otóż poświęcony został wówczas krzyż ofiarowany przez członków Rady Parafialnej z kościoła pw. św. Antoniego w Książu Wlkp., którzy postarali się o szczególne drewno. Czarny dąb, z którego został wykonany, pochodzi z wałów obronnych grodu Mieszka I (X w.), a znaleziony został w czasie wykopalisk, jakie prowadzone były na Ostrowie Tumskim w Poznaniu w 2016 roku. Materiał, z którego wykonano krzyż przekazany został przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Tymczasem gwoździe, które znajdują się na krzyżu pochodzą z drewna oliwnego z Ziemi Świętej. Nowy krucyfiks został umieszczony w gogolewskiej świątyni przed bocznym ołtarzem. Będzie pięknym darem- pamiątką na okoliczność 240-lecia kościółka.

***

O historii gogolewskiej parafii można sporo poczytać m.in. na stronie internetowej gogolewo.com. Serdecznie zachęcamy do jej odwiedzenia.

Galeria