Aktualności

04.09.2019

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Książu Wlkp.

W minioną niedzielę, 1 września na ksiąskim Rynku uczczono pamięć Bohaterów poległych podczas II wojny światowej. Obchody 80. rocznicy wybuchu tragicznego w skutkach konfliktu, zostały zainaugurowane mszą św. w intencji ofiar wojny, która odprawiona została w kościele pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, przez proboszcza parafii, ks. Andrzeja Dolskiego. Podczas liturgii uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Książu Wlkp.  zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, będący wspomnieniem czasów wojennej zawieruchy i dramatu, jaki rozgrywał się w sercach Polaków, kiedy musieli opuścić swoich najbliższych i z karabinem w ręku, walczyć o wolną Ojczyznę.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście Mażoretek, Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych oraz delegacji, przemaszerowali na Rynek. Na miejscu, przybyłych gości, powitała Dyrektor Centrum Kultury Książ Wlkp., Pani Mariola Kaźmierczak. Po wciągnięciu flagi narodowej i gminnej na maszt oraz po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Wiceburmistrz, Pani Mirela Grześkowiak, przywołując okoliczności trudnych wydarzeń, które niespodziewanie - 1 września 1939 r. - spadły wówczas na naszych rodaków.

Tegoroczne obchody były także okazją do wręczenia przez dzieci z Przedszkola „Bajkowy Świat” flag z wizerunkiem herbu Gminy Książ Wlkp. wszystkim sołtysom naszej Gminy. Zwieńczeniem rocznicowych uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie symbolicznych zniczy przez uczestniczące w nich delegacje. Tego dnia o oprawę muzyczną wydarzenia zadbał Bartosz Karman z Książa Wlkp.

Galeria