Aktualności

10.06.2019

„Rozprawa młodych nad czerwcem´56” – konferencja z udziałem mchowskich gimnazjalistów

Po takim tytułem odbyła się tegoroczna konferencja naukowa zorganizowana przez Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu – Muzeum Powstania Wielkopolskiego – czerwiec 1956.

            Konferencja podzielona została na cztery bloki tematyczne: „Wydarzenie”, Pamięć”, „Miejsce”, „Bohater”. W ramach każdego z nich uczniowie kilkunastu wielkopolskich szkół mieli możliwość zaprezentowania się. To niecodzienne przedsięwzięcie odbyło się 3 czerwca br. w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu, a uczestniczyło i nim 37 uczniów, wśród których, jako jedyni z powiatu śremskiego, byli reprezentanci Szkoły Podstawowej w Mchach.

Uczniowie, w osobach: Dominika Sobczyk, Piotr Głaz i Tomasz Wojciechowski,  wygłosili referat w kategorii „Bohater”, w którym na tle wydarzeń czerwca’56 przedstawili postać Ks. Abp. Antoniego Baraniaka – patrona mchowskiej szkoły podstawowej. Spotkanie Młodych wpisuje się w obchody 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Choć, jak przyznają organizatorzy, to nie jedyny cel tej konferencji. Ważnym jest, aby popularyzować wiedzę o najnowszej historii  Polski i regionu, a także kształtować wśród dzieci i młodzieży właściwe postawy. Dla uczniów Szkoły Podstawowej i ich nauczyciela - Pani Ewy Kapturek - była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich postaw, osiągnięć, zainteresowań i dojrzałości.