Aktualności

08.03.2019

Gmina Książ Wlkp. w słodkiej odsłonie, czyli KSIĄŻęce Kosynierki

Gmina Książ Wlkp. ma swój pierwszy lokalny przysmak - KSIĄŻęce Kosynierki . Jest to ciasteczko bazujące na twarogu prosto ze śremskiej mleczarni i miodzie lipowym z kołacińskiej pasieki, połączonych z nadzieniem z prażonych jabłek z cynamonem. Oprócz składników pochodzących
z naszej okolicy, wypiek nawiązuje wyglądem również do naszej Gminy - widnieje na niej ksiąski herb. Przepyszne słodkości zostały przygotowane przez Piekarnię Ciastkarnię  „KSIĄŻ” Zenon i Wojciech Stiller na „Wieczór z piosenką przedwojenną”, który odbył się 24 lutego br. w Chwałkowie Kościelnym. Aktualnie ciasteczka będą  przygotowywane na gminne uroczystości, a w najbliższej przyszłości  gminny samorząd wraz z Piekarnią Ciastkarnią „KSIĄŻ” planują zgłosić je jako lokalny produkt do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Wtedy być może KSIĄŻęce Kosynierki pojawią się w piekarni.

Lokalny produkt to jeden z licznych pomysłów, który zrodził się  w ramach projektu „Łączy nas pamięć”, a który stanowi kolejny (tym razem słodki) dowód na to, że Mieszkańcy naszej Gminy, w tym również firmy i to wszelakich branż, niezwykle aktywnie i nowatorsko włączyły się w jubileuszowe obchody. Póki co… do skosztowania tylko oczyma.

Galeria