Aktualności

07.03.2019

Statystycznie i… z rekordami o projekcie „Łączy nas pamięć”

Szanowni Mieszkańcy,

za nami kilkanaście miesięcy pięknych, rocznicowych inicjatyw. Kiedy w 2017 r. opracowując Kalendarium jubileuszowych obchodów rozpoczynaliśmy przygotowania do nich, nie sądziliśmy, że wszystkie zapisane w kalendarzu wydarzenia, nabiorą tak dużego rozmachu, że spotkają się z tak ogromnym zaangażowaniem mieszkańców i jednocześnie, że będą przez nich tak pozytywnie odebrane.

Dziś, spoglądając wstecz na to wszystko, co się w roku ubiegłym wydarzyło, możemy śmiało powiedzieć, że Gminę Książ Wlkp. połączyło nie tylko hasło, nie tylko pamięć, nie tylko historia z jej bohaterami. Połączyło ją coś więcej. Tym czymś było z pewnością poczucie ksiąskiej wspólnoty oraz to, że razem można więcej, lepiej, doskonalej. A potwierdzeniem tych słów niech będą przedstawione poniżej statystyki, pośród których nie brakuje prawdziwych rekordów ;)

Zatem Drodzy Państwo przyszedł czas na podsumowanie ostatnich kilkunastu miesięcy, czyli … „Łączy nas pamięć” w statystycznej pigułce 😊

 • Ponad 3000 wykonanych ręcznie biało-czerwonych rozetek, wydzierganych zostało przez członkinie Kółka Robótek Ręcznych, które działa przy ksiąskiej Bibliotece.
 • Blisko 1500 pasków qullingowych wykorzystanych zostało do wykonania metodą papieroplastyki polskiego orła oraz prawie 1200 pasków qullingowych potrzebnych było do zrobienia tą samą metodą herbu Gminy; oba dzieła wykonały dwie Panie: Jolanta Łojewska i Anna Pawlicka, a na każde z nich potrzebowały od 10 do ponad 14 dni.
 • 100 km przejechanych zostało szlakami Gminy Książ Wlkp. przez 100 rowerzystów - uczestników Niepodległościowego Rajdu Rowerowego.
 • Ponad 100 km pokonali uczestnicy Samochodowego Rajdu Nawigacyjnego śladami Wiosny Ludów.
 • 231 osób stanęło na starcie drugiego gminnego „Biegu kolorów”, które to osoby zdecydowały się podjąć sportowe wyzwanie i przebiec, przejść bądź przejechać na rowerze lub w wózku, 5 km.
 • Do zrobienia kolorowych proszków wykorzystanych podczas ubiegłorocznego „Biegu kolorów”, zużyto 200 kg mąki ziemniaczanej i 7 kolorowych barwników.
 • Po 100 biało-czerwonych balonów zostało wypuszczonych podczas zorganizowanych po raz pierwszy w Książu Wlkp. Imienin ulicy Stacha Wichury oraz w trakcie jubileuszowych obchodów 200-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.
 • 21 flag od Prezydenta RP trafiło do wszystkich sołectw w naszej Gminie.
 • 8 wystaw oraz 3 filmy o tematyce niepodległościowej powstało w czasie ostatnich 12 miesięcy.
 • Zorganizowane zostały 4 gminne konkursy, które tematycznie wiązały się z lokalnym i nie tylko lokalnym, patriotyzmem.
 • W pierwszym przeglądzie chóralnym „Z pieśnią patriotyczną” udział wzięło 6 chórów, z których każdy liczył od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, a to znaczy, że w jednym dniu na scenie wystąpiło blisko 120 chórzystów. Oczywiście wśród nich był także nasz lokalny, wielokrotnie przed mieszkańcami występujący, Chór Consensus.
 • W uroczystych obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości udział wzięło 100 strażaków-ochotników, 100 osób zatańczyło wspólnie na Rynku poloneza oraz blisko 100 członków Piłkarskiego Klubu Pogoń Książ i jego sympatyków, niosło w tym dniu race i niepodległościową flagę. Ten doszywany przez Książan od kilku już lat biało- czerwony sztandar mierzy obecnie blisko 50 metrów.
 • W sołectwach - z okazji stulecia odzyskania niepodległości - zasadzono łącznie 100 dębów.
 • Ta sama niepodległościowa rocznica była impulsem do powstania w Książu Wlkp. drugiego już okolicznościowego murala; jego tytuł to „Kwiaty wolności”.
 • Pierwszy raz w naszym mieście odbył się pokaz videomapingu, który łącząc elementy światła, laserów i muzyki poświęcony był wydarzeniom, jakie miały miejsce w ciągu 100 lat drogi do wolności.
 • W czasie niepodległościowych obchodów odbyły się w naszej Gminie 2 historyczne inscenizacje: pierwsza dotycząca bitwy o Książ miała miejsce wiosną ubiegłego roku w Książu, a druga - nawiązująca do Powstania Wielkopolskiego - odbyła się połowie lutego w Chwałkowie Kościelnym. W obu inscenizacjach uczestniczyło kilkudziesięciu statystów, w tym również mieszkańcy naszej Gminy.
 • Wkopano 1 Kapsułę Czasu z informacjami o lokalnej społeczności Chwałkowa Kościelnego, która w założeniu ma zostać wydobyta za 20 lat.
 • Odsłonięto łącznie 80 krzyży powstańczych, które umieszczone zostały na nagrobkach uczestników Powstania Wielkopolskiego, znajdujących się na cmentarzach: w Chwałkowie Kościelnym, Gogolewie, Książu Wlkp. i w Mchach.
 • Wydana została 1 publikacja całkowicie poświęcona Powstańcom Wielkopolskim z Gminy Książ Wlkp., prezentująca osoby aż 279 uczestników tego wielkopolskiego zrywu. Autorami tego wyjątkowego albumu są: Katarzyna Gwincińska, Tomasz Jankowski i Bohdan Kaczmarek.
 • Ponad 20 partnerów lokalnych, regionalnych i spoza województwa, a także  kilkudziesięciu mieszkańców i sponsorów współpracowało i pomagało podczas realizacji wydarzeń w ramach ksiąskich obchodach „Łączy nas pamięć”.
 • 8 patronatów nad ksiąskimi obchodami „Łączy nas pamięć” udzielonych zostało przez: Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojewodę Wielkopolskiego, Kuratora Oświaty w Poznaniu, Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległościowego w Poznaniu.
 • 650 okolicznościowych kartek pocztowych wydanych zostało z inicjatywy ksiąskiego samorządu przez Pocztę Polską SA, dla upamiętnienia rocznicowych obchodów. Na kartce widnieje fragment muralu, jaki powstał w 2018 r.
 • 250 ciasteczek upiekła rodzinna Piekarnia – Ciastkarnia Książ Zenon i Wojciech Stiller, specjalnie na zakończenie rocznicowych obchodów „Łączy nas pamięć”, w niedzielę, 24 lutego w Chwałkowie Kościelnym odbyła się ich premiera. W tym dniu każdy z gości obdarowany został tym wyjątkowym i zarazem niepowtarzalnym wypiekiem. W jego składzie obok tradycyjnej mąki i margaryny, twarogu ze śremskiej mleczarni, miodu lipowego z kołacińskiej pasieki oraz prażonych jabłek z cynamonem. Wszystkie wykorzystane składniki to  produkty naturalne, bez konserwantów czy ulepszaczy smaku. Pyszna słodkość otrzymała swojsko brzmiącą nazwie KSIĄŻĘCE KOSYNIERKI.
 • Blisko 50 różnych inicjatyw: imprez, zawodów sportowych, rajdów, itp. Wydarzeń poświęconych patriotycznym obchodom rocznicowym, odbyło się w naszej Gminie w ubiegłym roku. Udział w nich wzięło łącznie ponad 7600 osób!

Dziękujemy Państwu za Waszą obecność! Za to, że byliście z nami przez cały ten szczególny czas!

I już na koniec danych liczbowych, jeszcze jedna ważna informacja:

8 (słownie: ośmiu) pracowników Centrum Kultury (tak ośmiu) koordynowało organizowało, uczestniczyło, współuczestniczyło we wszystkich wspomnianych wyżej wydarzeniach. WIELKIE DLA NICH SŁOWA UZNANIA I PODZIĘKOWANIA!