Aktualności

06.03.2018

Żołnierze Wyklęci – pamiętamy!

1-go marca po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” czyli bohaterów, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej władzy komunistycznej. Uroczystości organizowane w całym kraju są wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Do uczczenia pamięci Bohaterów Niezłomnych przyłączyli się także uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Abp. A. Baraniaka w Mchach. Młodzież szkolna, podczas  spotkania w świetlicy szkolnej, wysłuchała prelekcji historycznej i obejrzała ciekawą prezentację multimedialną.

Tego samego dnia wieczorem reprezentacja Szkoły w składzie - Dyrektor P. Barbara Kapturek, nauczyciel historii  P. Ewa Kapturek oraz uczniowie Dominika Sobczyk i Piotr Głaz - wzięła udział w uroczystej gali zorganizowanej w Katolickim Centrum Edukacji i Kultury w Śremie, podczas której m.in. podsumowany został konkurs historyczny "Rotmistrz Witold Pilecki - bohater niezwyciężony".  W tym konkursie mchowska szkoła odniosła sukces zdobywając I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych.

Warto nadmienić, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” spełnia bardzo ważną rolę edukacyjną. Przypomina o postaciach i wydarzeniach, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Dzięki organizowaniu corocznych obchodów Żołnierze Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu.

Galeria