Aktualności

07.06.2017

Jak nie czytam, jak czytam –
szkolne bicie rekordu w czytaniu

Nietypowo, bo z książką w ręku ; ), spędzili tegoroczny Dzień Dziecka uczniowie Szkoły Podstawowej w Chwałkowie Kościelnym i Szkoły Podstawowej w Konarzycach. Tym samym obie placówki dołączyły do bicia rekordu w czytaniu, w ramach akcji Jak nie czytam, jak czytam organizowanej pod patronatem miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Tego dnia, na chwałkowskich boiskach, w zielonych zakątkach szkolnego podwórka, zawisły książki. Kierując się hasłem W książkowym gaju, beletrystyka dziecięca „zakwitła” na drzewach, bramkach, placu zabaw, siłowni zewnętrznej a uczniowie i nauczyciele mogli „zanurzyć się” w czytaniu interesujących ich pozycji: bajek, powieści, dziecięcej prasy. Dzieci manifestowały swoje preferencje czytelnicze w dwóch grupach: klasy III-VI - na boisku szkolnym oraz dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy II - na placu zabaw. Pani Dyrektor, czytając fragmenty zabawnych i pouczających wierszyków z dziedziny savoir-vivre i zasad dobrego wychowania, pokazała, iż czytanie może być prawdziwą przyjemnością i miłym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Podsumowaniem akcji była plastyczna forma wypowiedzi dzieci. Każda klasa zagospodarowała fragment placu apelowego i rysując na nim kredą, przedstawiła ulubione książkowe tytuły i bohaterów literackich.

Podobnie, rzecz miała się w Szkole Podstawowej w Konarzycach. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki. Wczesnym rankiem na boisku szkolnym, uczniowie zatoczyli krąg i zgodnie z hasłem My czytamy - dzisiaj łączy nas książka! – „połączyli się” za pomocą wybranych pozycji. Następnie, każdy mógł znaleźć wygodne miejsce, aby w spokoju oddać się czytaniu. Na zakończenie akcji młodsi uczniowie malowali - na przygotowanych ekranach z folii - sceny i postacie z ulubionych bajek. Starsi natomiast, tworzyli hasła promujące czytelnictwo: „ Książka daje nam bogate wnętrze”, „W szkole, w domu i wokoło z książką zawsze jest wesoło”, „Książka, może być lekiem na całe zło..”

Uczestnicy akcji mają nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia pozytywnie przełożą się na rozwój czytelnictwa i jednocześnie przypomną o cennych wartościach płynących z czytania. Szczegółowe relacje z przebiegu czytelniczej akcji w Chwałkowie Kościelnym i Konarzycach, znajdą Państwo pod adresem: https://czytamy.org/sprawozdanie-3054-2017-szkola-podstawowa-im-emilii-sczanieckiej-w-konarzycach oraz https://czytamy.org/sprawozdanie-2873-2017-szkola-podstawowa-im-powstancow-wlkp-w-chwalkowie-

Galeria