Aktualności

30.10.2017

Wspomnienie o profesorze Zdzisławie Mrugalskim

Szanowni Mieszkańcy,

z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 22 października 2017 r., w wieku 87 lat zmarł profesor Zdzisław Mrugalski.

Ten największy polski zegarmistrz - jak zwykło się mawiać o profesorze - urodził się 22 kwietnia 1930 r. w Książu Wlkp. Zegarmistrzowskiego zawodu uczył się w Ostrowie Wlkp., a potem przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Pełnił też funkcję dyrektora Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej oraz Kierownika Zakładu Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych.

Profesor Zdzisław Mrugalski był autorem ponad 140 publikacji, w tym około 40 artykułów w czasopismach naukowych na temat konstrukcji drobnych mechanizmów i urządzeń precyzyjnych. W historii zapisał się jako członek zespołu budującego zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie po zniszczeniach wojennych.

W 2010 roku, kiedy nasze miasto obchodziło jubileusz 600-lecia istnienia, profesor Mrugalski był gościem honorowym uroczystej sesji Rady Miejskiej w Książu Wlkp., która odbyła się 23 kwietnia 2010 roku.

Po śmierci Jego pamięć uczczono symboliczną żałobą zegarów. W piątek, 27 października o godzinie 11:15 na wielu ważnych budynkach w całej Polsce zatrzymały się, znajdujące się  na nich, czasomierze.

Szczegółowe informacje dotyczące pogrzebu profesora, znajdą Państwo m.in. na stronach internetowych:  http://zegarkiipasja.pl/wiedza/sylwetki-wielkich-zegarmistrzow?start=10

oraz http://nekrologi.wyborcza.pl/0,11,,404739,Zdzisław-Mrugalski-nekrolog.html

Fot. : www.zegarkiipasja.pl