Aktualności

13.06.2018

Otwarta Strefa Aktywności (OSA) jeszcze w tym roku w Zaborowie!

Niezmiernie miło nam poinformować, że w pierwszej edycji ministerialnego Programu rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym – Otwarte Strefy Aktywności - na 792 wybrane do dofinasowania projekty, jeden z nich zostanie zrealizowany w Zaborowie!

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki, program cieszył się olbrzymim zainteresowaniem. Do MSiT wpłynęło 1416 wniosków, z czego pozytywnie zaopiniowano właśnie 792 na łączną kwotę ponad 54 mln zł. Kryterium decydującym o przyznaniu dofinansowania był wskaźnik zamożności gminy. - Dzięki temu mamy pewność, że wsparcie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Aż 78% pozytywnie rozpatrzonych wniosków pochodzi z obszarów wiejskich - podkreślał Minister Sportu i Turystki, Witold Bańka.

Wnioskowana przez Gminę Książ Wlkp. OSA, jeszcze w tym roku powstanie w Zaborowie. Nie bez powodu akurat ta miejscowość została wytypowana przez ksiąski samorząd do udziału w programie. Tak się akurat złożyło, że w tym roku – za sprawą ubiegłorocznego głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. – w Zaborowie miała zostać wybudowana siłownia zewnętrzna. Kiedy więc wystartował program Ministerstwa stało się jasne, że trzeba zawalczyć o bonus w postaci położonego w sąsiedztwie siłowni, sprawnościowego placu zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępnej strefy relaksu i gier. Dzięki „wygranej”, tuż przy boisku sportowym w Zaborowie powstanie plenerowe miejsce sportu, rekreacji i odpoczynku, które zgodnie z założeniami Ministerstwa, ma sprzyjać integracji społecznej i być skierowane do różnych grup wiekowych. Dofinansowaniem w ramach programu objęte zostały zadania inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, przy czym zaborowska OSA, zrealizowana zostanie w ramach wariantu rozszerzonego, obejmującego - jak już wyżej wspomniano - plenerową siłownię, strefę relaksu i rekreacyjny plac zabaw.

Wartość dofinansowania - uwzględniając wskaźnik zamożności Gminy wynosi 50% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Dla projektu w Zaborowie stanowi to kwotę 35 100,00 zł. Obecnie czekamy na informację z Ministerstwa, kiedy możliwe będzie podpisanie umowy, by następnie rozpocząć realizację zadania.