Aktualności

12.06.2018

Samochodowa wyprawa z rocznicami w tle

Połączone siły organizacyjne Kurkowego Bractwa Strzeleckiego im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wlkp., ksiąskiego Centrum Kultury oraz Autodrom 4x4, zaowocowały niezwykle udaną imprezą, jakim był sobotni rajd nawigacyjny. Ta samochodowa wyprawa i to w takim jak ostatnio wydaniu, to pierwsza tego typu inicjatywa w naszej Gminie.

Nieprzypadkowo jej trasa liczyła ponad 100 km (to odniesienie do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego) i nieprzypadkowo prowadziła z Książa do Miłosławia. To właśnie m.in. w tych dwóch wielkopolskich miasteczkach rozegrały się bohaterskie bitwy Kosynierów z Prusakami wiosną 1848r., a które to miejscowości w tym roku obchodziły okrągłą, 170. rocznicę tamtych wydarzeń. Nie przypadkiem też pomysłodawcą i głównym organizatorem przedsięwzięcia było ksiąskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie. Organizacja ta bowiem nosi imię Bohaterów Wiosny Ludów, a w bieżącym roku obchodzi piękny jubileusz 200- lecia swego istnienia.

Zaproszenie organizatorów do wzięcia udziału w zabawie przyjęło 11 kilkuosobowych drużyn. Stając na starcie i uczestnicząc w wyprawie, rajdowe ekipy nie tylko przeżyły samochodową przygodę, ciekawie i aktywnie spędziły sobotę, ale - co równie ważne - uczestniczyły w mobilnej lekcji historii. Poprzez udział w rajdzie, jego uczestnicy, oddali hołd zarówno bohaterom Wiosny Ludów, jak również założycielom i kontynuatorom ksiąskiego Bractwa Strzeleckiego. W ten sposób uczczono także 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecie wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. 

Na metę we Włościejewkach - po blisko 5 godzinnej jeździe (!) - dotarły szczęśliwie wszystkie drużyny. Tam, czekało na nich podsumowanie wyników oraz - dla osób o silnych nerwach - jazda terenowym autem po ekstremalnych torach Autodromu. Było również ognisko, przygotowany przez strażaków (OSP Chwałkowo Kościelne i Książ Wlkp.) pokaz ratownictwa drogowego, były gry i zabawy. Najlepszą drużyną rajdu okazała się ekipa Brata kurkowego, Przemysława Józiaka. Drugie miejsce w wyprawie wywalczył również członek ksiąskiego Bractwa – Piotr Masztalerz, a na trzecim miejscu podium stanęła drużyna Brata kurkowego - Romana Ptaka. I choć miejsca medalowe były tylko trzy, to tak naprawdę wszyscy, którzy wystartowali w rajdzie, a następnie dojechali szczęśliwie na jego metę, mogą uznać się wygranymi.

Ze swej strony, zarówno zwycięzcom zabawy, jak i głównym organizatorom przedsięwzięcia, składamy szczere gratulacje. To, że rajd nawigacyjny przygotowano na takim poziomie i z takim rozmachem, to oczywiście zasługa wielu osób. Szczególne jednak podziękowania należą sią Panu Mariuszowi Wojciechowskiemu, komendantowi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, który wziąwszy na swoje barki koordynację całego przedsięwzięcia, zadbał o to, aby wszystko dopracowane było w najdrobniejszym szczególe.

Jako że pierwsze koty za płoty, liczymy na to, iż w przyszłości, odbędzie się kolejna edycja rajdowej przygody. Tych z Państwa, którzy już chcą poczuć jej klimat, zapraszamy na obszerną fotorelację z ostatniej wyprawy J. Jest ona dostępna na stronie CK pod linkiem http://ck-ksiazwlkp.pl/rajdowe-zmagania-w-patriotycznym-klimacie/.